Jak piec kurczaka, drób?

Kurczak, indyk lub kaczka będą miały chrupią­cą i pięknie zrumienioną skórkę, jeśli przed pieczeniem natrze się umytą oraz osuszoną tuszkę miodem lub cukrem i na kilka godzin wstawi do lodówki.
Jak długo piec?
Podczas pieczenia w piekarniku całego indy­ka, kaczki lub gęsi przyjmuje się następującą zasadę wagową: każdy kilogram mięsa wyma­ga l godziny pieczenia.
W jakiej temperaturze piec?
Kurczęta i indyki na początku najlepiej piec w temp. 200 st. Gdy mięso się zrumieni, tem­peraturę zmniejsza się do 180 st., aby drób wolno się dopiekał. To bardzo ważna zasada, bo zbyt niska temperatura wpływa na długość pieczenia i powoduje wysuszanie się mięsa i jego twardnienie. Przy zbyt wysokiej tempe­raturze mięso staje się zaś suche i łykowate.
Podczas pieczenia....
Pamiętaj drób powinno się piec pod przykryciem. Jeśli jednak na 10-15 minut przed końcem piecze­nia okaże się, że skórka nie jest wystarczająco rumiana i chrupiąca, należy zdjąć pokrywkę. Żeby mięso było soczyste i delikatne w smaku, podczas pieczenia powinno się je jak najczę­ściej polewać wytworzonym sosem. W razie potrzeby można użyć do polewania bulionu.

Udostępnij znajomym :