Strona Główna » Motoryzacja » Jazda i bezpieczeństwo » Co zrobić, gdy zostaniemy świadkiem wypadku samochodowego?

Co zrobić, gdy zostaniemy świadkiem wypadku samochodowego?

Co roku na polskich drogach dochodzi do prawie 40 tysięcy wypadków, w których śmierć ponosi ok. 4 tysiące osób, a rannych zostaje prawie 50 tysięcy. Natychmiastowa pomoc świadków zdarzenia może uratować poszkodowanym lub życie. Dlatego oprócz posiadania dobrze wyposażonej apteczki warto wiedzieć jak się zachować w takiej sytuacji.

wypadek,świadek wypadku, wypadek pierwsza pomoc, resuscytacja, masaż serca, sztuczne oddychanie, pomoc przy wypadku drogowym

 • Jeśli jesteś kierowcą zatrzymaj tak, aby nie groziło bezpieczeństwu na drodze i nie blokowało dojazdu ratownikom. Włącz światła awaryjne i ustaw na jezdni trójkąt ostrzegawczy – około 100 metrów od miejsca wypadku. W przypadku, kiedy uszkodzone zerwało linię energetyczną, pali się lub wycieka z niego płyn – nie podchodź do niego i wezwij pomoc.
 • Jeśli nie ma dla ciebie niebezpieczeństwa (np. płonące auto) podejdź do miejsca wypadku. Postaraj się nawiązać kontakt z pasażerami. Jeśli jest taka potrzeba to wezwij pomoc. Zadzwoń pod numer 112, 999, 998 i podczas rozmowy z dyspozytorem:
  • Określ miejsce zdarzenia (punkty charakterystyczne, na którym kilometrze drogi zdarzył się ).
  • Podaj liczbę osób i aut biorących udział w wypadku.
  • Powiedz czy są osoby zakleszczone w samochodzie i czy są osoby nieprzytomne.
  • Nie rozłączaj się pierwszy, dyspozytor może mieć dla ciebie dodatkowe pytania.
 • Jeśli pasażerowie są nieprzytomni i drzwi od auta są zakleszczone, to aby ich wydostać musisz wybić szybę – zrób to od strony, gdzie nie ma rannych, aby ich dodatkowo nie zranić. Wyłącz silnik i zaciągnij hamulec ręczny w uszkodzonym aucie.
 • Wyjmowanie rannych z samochodu. Z auta tylko wyjmujemy osoby: nieprzytomne, te które nie oddychają, gdy nie można zatamować krwawienia, kiedy jest niebezpieczeństwo, że auto wybuchnie
 • Kiedy wyciągnięta z auta osoba nie oddycha przystąp do resuscytacji: ułóż rannego na plecach i wykonuj 30 uciśnięć klatki piersiowej na zmianę z 2 dwoma wdechami ratowniczymi. Resuscytację wykonuj do momentu, aż ranny zacznie dawać znaki życia lub do przyjazdu karetki.
 • Zatamuj krwotok. Jeśli poszkodowany krwawi załóż rękawiczki gumowe i w miejscu krwotoku przyłóż gazę (jeżeli jest znaczny dociśnij ją zwiniętym bandażem) i mocno przybandażuj opatrunek. Nie kładź bezpośrednio na ranę papieru, waty, ligniny. Jeżeli krwotok dotyczy kończyny, podnieś do , by rana znalazła się powyżej serca.
 • Działaj do czasu przyjazdu karetki – okryj rannych folią termiczną (srebrną stroną do wewnątrz) lub kocem. Wychłodzenie organizmu może powodować wstrząs i pogorszenie stanu rannych. Udzielaj pomocy rannym i nie opuszczaj miejsca wypadku, aż do czasu przyjazdu służb ratunkowych.
świadek wypadku, wypadek pierwsza pomoc, resuscytacja, masaż serca, sztuczne oddychanie, pomoc przy wypadku drogowym
Zobacz też: jak odzyskać odszkodowanie za wypadek

Zobacz także

Jak wybrać ubezpieczenie

Jak wybrać dobre ubezpieczenie samochodu?

Jak wybrać ubezpieczenie samochodu? Każdy kierowca, który kupuje samochód musi pamiętać wykupić ubezpieczenie samochodu. Niektóre rodzaje …