Strona Główna » Zdrowie » Diety i odżywianie » Jak kupić zdrową rybę?

Jak kupić zdrową rybę?

Ryby są wartościowym składnikiem naszej . Stanowią źródło białka, kwasów omega-3, witamin A, D, E oraz wielu mikroelementów. Niestety coraz częściej zawierają sporo metali ciężkich, są kiepskiej jakości, a także nie zawsze są świeże. Czym zatem kierować się kupując ?

Jak sprawdzić świeżość ryby?

Świeża ryba charakteryzuje się:

 • lśniącą, śliską i elastyczną skórą
 • przejrzystymi wypukłymi oczami (nie mogą być zamglone)
 • różowymi skrzelami
 • łuski muszą przylegać do ciała
 • nie może być zbyt intensywny

Ryby dziko żyjące, a hodowlane

Warto jest znać różnice między rybami dziko żyjącymi, a hodowlanymi. Pierwsze żyją w naturalnym środowisku i ich pożywienie nie jest sztucznie modyfikowane w przeciwieństwie do ryb hodowlanych. Niestety ryby te żyją w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku przez co chłoną wiele toksycznych związków (np.łosoś, tuńczyk).

Z kolei w hodowlach wykorzystywane są gatunki ryb o niskich wymaganiach, których jest mało wartościowe. Ryby te są łatwe w utrzymaniu, potrafią żyć w trudnych warunkach i dużym zagęszczeniu, nawet w brudnych zbiornikach wodnych. Przykładem takich ryb są pangi i tilapie hodowane w Chinach i Wietnamie. By nie chorowały dostają duże ilości antybiotyków. Karmione  są sztucznymi paszami i hormonami, które powodują szybki wzrost. Ryby te powinno się omijać z daleka.

Również niezbyt zdrowa tak zwana . Jest to nazwa kilku gatunków ryb charakteryzujących się dużą ilością oleju w mięsie. Zawarte w tych rybach mocno niestrawne woski mogą być przyczyną biegunek a nawet wymiotów i zmian skórnych. U niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne. Ryba ta nie powinna być spożywana przez osoby z wrażliwymi jelitami i kobiety w ciąży.

Kupując ryby warto zrezygnować z hipermarketów i odwiedzić mały sklep rybny. Dobrze wypytać się sklepikarza o świeżą dostawę i tego dnia kupować ryby.

Jakie gatunki ryb powinni jeść chorzy?

 • Przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego, trzustki i wątroby należy wybierać łatwostrawne mięsa chudych ryb: dorsza, sandacza, lina, dorady i szczupaka.
 • chorobach sercowo-naczyniowych wskazane jest tłustych ryb morskich, np. łososia, halibuta, makreli czy śledzia. Ryby te zawierają korzystne kwasy omega-3. Jednocześnie osoby z nadciśnieniem powinny unikać ryb solonych i wędzonych.
 • W przypadku niedoczynności tarczycy zaleca się zwiększenie jodu w diecie. Możemy go dostarczyć spożywając ryby morskie: flądrę, dorsza, halibuta. Zwiększona ilość jodu zalecana jest również dla kobiet w ciąży.
 • Przy nadczynności tarczycy należy ograniczać ilość jodu w diecie. Wówczas dobre będą ryby słodkowodne, np. sandacz i pstrąg.
 • Osoby z chorobami oczu i skóry powinny sięgnąć po ryby zawierające dużo A, czyli pstrąga, makrelę i łososia.
 • Cierpiący na osteoporozę powinni sięgnąć po szprotki, sardynki i śledzie.

Zobacz także

deser-tysiaca-platkow

Jak przygotować deser tysiąca płatków? Deser prosto z Francji

FacebookTwitterGoogle+Pinterest Przepis na deser tysiąca płatków Istnieją desery, które są wpisane w kanon sztuki kulinarnej …

Pin It on Pinterest

Share This

Udostępnij znajomym...

Jeśli ten artykuł Ci się spodobał to udostępnij go znajomym