Strona Główna » Dom i ogród » Jak pielęgnować storczyki?

Jak pielęgnować storczyki?

jak pielęgnować storczyki, pielęgnowanie storczyka, orchidea pielęgnowanie, przesadzanie storczyków, podlewanie storczyka
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
storczyka
Pielęgnacja storczyków (inaczej orchidee) nie jest trudna. Należy jednak pamiętać, że ich potrzeby są inne niż większości kwiatów doniczkowych.

Storczyki są bardzo efektowne. Najważniejszą zasadą w uprawie tych pięknych kwiatów jest podlewanie. Storczyki nie lubią częstego podlewania. Pomiędzy jednym a drugim podlewaniem podłoże w której rosną storczyki powinno całkowicie przeschnąć. Dobrze jest więc trzymać storczyki w przezroczystej doniczce i obserwować korzenie. jest gotowy do podlania kiedy jego korzenie są białe lub szare, nie zielone. Inną metodą jest sprawdzenie wagi . Suche podłoże storczyka jest bardzo lekkie. Można też zanurzyć w podłożu drewniany patyczek i sprawdzić jego wilgotność. Jeśli nie mamy pewności, że storczyka przeschła zupełnie lepiej go nie podlewajmy – nadmiar wody może bardziej zaszkodzić niż przesuszenie . Podlewania najlepiej dokonać poprzez zanurzenie doniczki w wodzie.

Doniczka powinna być przezroczysta. Pomaga to w opisanym już sprawdzaniu wilgotności podłoża jak również dostarcza światła do korzeni. Ważne jest aby doniczka dobrze odprowadzała nadmiar wody.

W naturze orchidea rośnie w zagłębieniach starych pni. Dlatego też sprzedaje się je w doniczkach wypełnionych luźnym podłożem: torfem, kawałkami kory a nawet styropianu. Nie powinno się ich więc przesadzać do zwykłej ziemi, co najwyżej do specjalnego podłoża dla storczyków.

Storczyki lubią dużo słońca. Dobrze się czują na zachodnich i wschodnich oknach. Latem należy je ściągać z okien południowych ponieważ ostre może przypalić .

Zimą, kiedy grzeją kaloryfery, powietrze staje się suche. Wtedy liście storczyków mogą usychać. Aby temu zapobiec najlepiej jest stosować nawilżacze powietrza, które również wpłyną na nasz komfort i .

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest

Storczyki nie wymagają nawożenia. Jeśli już to specjalnym nawozem do storczyków lub zwykłym ale w trzykrotnym rozcieńczeniu niż zalecane to jest w instrukcji.

Storczyki kwitną dość długo i bardzo efektownie. Kiedy jednak przekwitną są mało atrakcyjne. Aby zakwitły ponownie po przekwitnięciu czekamy aż łodyga, na której były całkowicie obeschnie. Wtedy obcinamy ją nad trzecim lub czwartym pączkiem i przestajemy podlewać na sześć tygodni. Storczyki lepiej odpoczywają w chłodzie (15-18°C), dobrze jest więc przestawić doniczkę w chłodniejsze pomieszczenie lub na parapet gdzie nie ma kaloryfera. Potem przenosimy je w cieplejsze miejsce, zaczynamy podlewać i czekamy aż ukażą się pąki a później piękne .

Zobacz także

Olejki eteryczne i ich nietypowe zastosowanie

Olejki eteryczne i ich nietypowe zastosowanie.

FacebookTwitterGoogle+Pinterest Gdy mowa jest o olejkach eterycznych, zazwyczaj myśli się o nadawaniu zapachu pomieszczeniom, a …

Pin It on Pinterest

Share This

Udostępnij znajomym...

Jeśli ten artykuł Ci się spodobał to udostępnij go znajomym