Strona Główna » Rodzina » Dziecko » Jak ubrać dziecko do chrztu?

Jak ubrać dziecko do chrztu?

Ubieranie dziecka do chrztu

Zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców jest pierwszą poważną uroczystością rodzinną. Oznacza to, że mama i tata chcą swoją pociechę zaprezentować jak najlepiej. Wiąże się to wieloma rozterkami podczas planowania ubrana dla dziecka , co wybrać: funkcjonalność czy wygląd? Oto kilka przydatnych porad.

Aura za oknem

Pierwszą rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę jest aura za oknem. Nie wszystkie są chrzczone w tym samym sezonie roku, co wymaga od rodziców wzięcia pod uwagę czy niemowlę nie zgrzeje się lub nie wyziębi. Innego stroju będzie wymagał chrzest latem, kiedy pogoda sprzyja, a innego zimą, gdy nawet krótka trasa miedzy samochodem a kościołem może spowodować przemarznięcie.

Wiek niemowlęcia

Tak, jak nie każdy maluch jest chrzczony o tej samej porze roku, tak nie każdy jest chrzczony w tym samym wieku. Niektórzy potrafią ochrzcić dziecko nawet w dwa tygodnie po narodzinach, inni czekają miesiąc, pół roku, rok. To oznacza, że strój będzie wymagał dostosowania się do gabarytów malca oraz jego zwiększających się możliwości ruchowych – miesięczne niemowlę głównie śpi i leży spokojnie, roczne jest znacznie bardziej ruchliwe. Najmłodsze dzieci można z powodzeniem ubrać w śpioszki, pamiętając żeby były przewiewne. Wydaje się, że to mało uroczysty strój, jednak z powodzeniem można znaleźć obecnie wersję bardziej elegancką z dodatkami koronki oraz atłasowymi wstawkami. Nie trzeba jednak przesadzać, ponieważ 2-3 miesięczne maluchy i tak będą dodatkowo owinięte becikiem bądź kocem. Dla dzieci powyżej 4-5 miesiąca życia można pozwolić sobie na bardziej rozbudowane, dwuczęściowe komplety.

Nakrycie głowy niemowlaka

Nie jest rozsądne całkowite pobawienie dziecka nakrycia głowy podczas chrztu, może to się okazać niezbędne nawet w środku lata – w kościołach temperatura jest znacznie niższa. Czapeczka ma przede wszystkim chronić uczy oraz głowę przed chłodem i przeciągami, które mogłyby spowodować chorobę. Dobrze sprawdzi się zwykła, biała czapeczka, ewentualnie z niewielkim dodatkiem podkreślającym udział w doniosłej . Jeżeli dziecko jest starsze, można założyć mu opaskę chroniącą uszy albo miękki kapelusik wiązany pod szyją – istnieją obecnie modele zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców.

Przydatne dodatki do chrztu

Poza śpioszkami i czapeczką przydać się mogą także inne dodatki, w tym rożki, kombinezon albo becik. Są one niezbędne ze względu na pogodę, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy pogoda niekoniecznie sprzyja wystawianiu dziecka na warunki atmosferyczne.
Rożki, dostępne w wersjach ozdobnych są szczególnie dobre dla najmłodszych chrzczonych dzieci, które w pierwszym okresie życia są narażone na infekcje. Beciki sprawdzą się u starszych, natomiast kombinezon – biały lub kremowy – z kapturem to świetne rozwiązanie na chrzest zimą. Zdobędzie się wówczas pewność, że maluch nie zmarznie i nie przeziębi się w żaden sposób. Jednocześnie kombinezony często mają w komplecie małe rękawiczki, również przydatne dla ochrony niemowlęcia.

Pin It on Pinterest