Strona Główna » Zdrowie » Choroby i leczenie » Jak zwalczać opryszczkę?

Jak zwalczać opryszczkę?

opryszczka, leczenie opryszczki, opryszczka domowe sposoby, usuwanie opryszczki, opryszczka na ustach
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
opryszczki

Czym jest opryszczka?

Pod nazwą powszechnie znaną jako opryszczka, kryje się zjadliwy o nazwie Herpes Simple – występujący w naturze w dwóch odmianach. Pierwszy przenoszony jest drogą płciową i atakuje genitalia zarażanego. Drugi najbardziej wszystkim znany przenoszony jest przez ślinę i inne płyny ustrojowe. Działa on od pasa w górę wywołując liczne, widoczne zmiany na śluzówkach, ale mało osób wie, że opryszczki jest odpowiedzialny za około 95 procent infekcji układu nerwowego.
Opryszczką wargową najczęściej zarażamy się w dzieciństwie. O dziwo pierwsze objawy zetknięcia się z wirusem są bardzo zbliżone do wirusa grypy – głowy, mięśni, stawów i do tego . Bardzo często u małych można zaobserwować małe pęcherzyki pojawiające się w jamie ustnej, które łatwo pękają i pozostawiają bolesne dla dziecka nadżerki. Wirus opryszczki (zwany też pospolicie zimnem) pojawia się na skórze w okolicy naszych ust. Kilka dni po pojawieniu się ogniska opryszki na ustach pojawiają się wykwity wypełnione płynem surowiczym, następnie ropą i ostatecznie przekształcają się w strup. Wszystkie te objawy są dość błahe, dlatego je bagatelizujemy. Niesłusznie. Zaczajony w ukryciu wirus to jeden z najbardziej złożonych drobnoustrojów. Potrafi uśpiony, przebywać przez wiele lat w naszych komórkach nerwowych. Aktywuje się najczęściej przy osłabieniu organizmu, jakim jest: silne wychłodzenie, lub grypa, gorączka, silny , niewyspanie, a nawet podczas miesiączki.

Jak leczyć opryszczkę domowymi sposobami?

Powszechnie znanymi domowymi sposobami walki z opryszczką są m.in; okłady z octu, rozgrzewanie miejsca, w którym pojawiła się lub ma pojawić się opryszczka, przemywanie miejsc występowanie wirusa opryszczki sokiem z cytryny, przemywanie wacikami nasączonymi spirytusem salicylowym lub solą, smarowanie ognisk opryszki maścią z cynkiem. Zazwyczaj te pozwolą jedynie złagodzić objawy choroby. Jedyną skuteczną bronią w walce z wirusem opryszki są preparaty zawierające acyklowir. Środek działający bezpośrednio na DNA wirusa i jego pochodne. Powinno stosować się je po wystąpieniu pierwszych objawów opryszczki, jakimi są; mrowienie ust, przeczulica skóry. Nie oznacza to, że jeśli nie zdążymy z użyciem leku na czas to nie ma sensu podejmować leczenia – wręcz przeciwnie. Nawet w sytuacji, gdy strupy są widoczne zastosowanie preparatu znacznie skróci czas choroby i złagodzi jej przebieg. Pamiętaj, że wirusa opryszczki nie należy leczyć antybiotykiem, ani kortykosteroidem, ponieważ to tylko wydłuży czas gojenia się ran.

Zobacz także

mydlo

Mydlane kuracje

FacebookTwitterGoogle+Pinterest W stosowaniu naturalnej pielęgnacji nie można pominąć mydeł o tradycyjnych recepturach. Każdy rodzaj produktu …

Pin It on Pinterest

Share This

Udostępnij znajomym...

Jeśli ten artykuł Ci się spodobał to udostępnij go znajomym