Strona Główna » Dom i ogród » Jakie rośliny sadzić na początku wiosny?

Jakie rośliny sadzić na początku wiosny?

w ogrodzie

Nadejście wiosny to znak, że można rozpocząć w ogrodzie. Gdy mrozy nie są już straszne, a ziemia odpoczęła po zimie pora na zagospodarowanie swojego ogrodu. Jednak nie wszystkie mogą przerwać pierwsze miesiące wiosenne, dlatego sprawdź, które można posadzić jako pierwsze.

Wiosna w ogrodzie – odsłonięcie roślin

Przed nadejściem zimy, jesienią, gdy pojawią się pierwsze mrozy, zasłaniając byliny torfem, korą, słomą. Dzięki temu są w stanie przetrwać chłody, bez uszczerbku na zdrowiu. W połowie marca można już pozbyć się okrycia i dać bylinom dostęp świeżego powietrza oraz pierwszych promieni słońca. Przykrycie najlepiej usunąć w pochmurny dzień, żeby byliny nie zostały poparzone przez słońce. Słomę i korę można wykorzystać jako kompost pod inne rośliny.

Marzec w ogrodzie

Marzec to czas, kiedy pogoda jest jeszcze kapryśna, jednak temperatura coraz rzadziej schodzi poniżej zera. Ciepło sprawia, że ziemia staje się zdatna do ponownego przyjęcia nasion i cebulek. Jest to czas, kiedy można z powodzeniem sadzić pełne czarnuszki – coraz popularniejszej – oraz nagietki, tak lubiane w ogrodach oraz chabry. Wystarczy przygotować ziemię pod ich przyjęcie, poprzez jej spulchnienie oraz nawilżenie wodą. Jeśli gleba była zabezpieczona w czasie zimy korą nie trzeba jej wyrzucać. Po posadzeniu nasion, gdy pierwsze fragmenty rośliny zaczną wystawać ponad ziemię, można obłożyć rabatkę korą, chroniąc w ten sposób przed chwastami. Nie dopuści to do kradzieży przez chwasty cennych składników odżywczych.

Zobacz także: Jak przygotować ogród do wiosny?

Rośliny na wiosnę

Kwiecień w ogrodzie

W kwietniu ma się już większe pole do popisu w dziedzinie ogrodnictwa, ponieważ słońce pojawia się częściej, jest cieplejsze, ziemia dobrze nagrzana. To zaprasza do podjęcia kolejnych działań ogrodniczych, związanych nie tylko z przycinaniem krzewów i drzewek, które także potrzebują pielęgnacji.
Ze względu na korzystne warunki pogodowe można stworzyć odstawy do bardzo ukwieconych rabatek. Dobrze przyjmie się pachnąca wieczorami maciejka, słoneczniki ozdabiające , zwłaszcza przy płocie, cynie, rezedy, godecje. Są to kwiatki, które przyjmą się bez problemu w pierwszej połowie miesiąca. W drugiej można zacząć siać jedne z ulubionych roślin ogrodowych, czyli bratki oraz róż, wymagające wyjątkowo czułej pielęgnacji.

Maj w ogrodzie

Maj to wiosna w pełni i należy z tego korzystać ubarwiając ogród, w którym niejedna roślina już się zieleni. Dotyczy to zarówno rabatek kwiatowych, jak i drzew oraz krzewów, które są już pokryte mocną zielenią.
Sadzenie roślin w majowym słońcu powinno odbywać się w podobny sposób, jak w poprzednich miesiącach – spulchnienie ziemi, dostarczenie jej nawozu, najlepiej naturalnego, nawilżenie i sadzenie. Jeśli wcześniej sadziło się maciejkę jest to czas, aby dosiać dodatkową porcję. Dzięki temu maciejka będzie ozdabiała ogród oraz pachniała, znacznie dłużej.
W maju do sadzenia gotowe są pachnące groszki, nasturcje, a także . Jednocześnie jest to pora na sadzenie cebulek i bylin roślin, które będą bogato kwitły dopiero latem albo jesienią, jak np. astry.

Zobacz także

chwasty w ogrodzie

Naturalne sposoby na chwasty w ogrodzie

Domowe sposoby na usuwanie chwastów z ogrodu Zmorą każdego posiadacza ogródka są chwasty. Zabierają miejsce roślinom, …