Strona Główna » Dom i ogród » Kozłek lekarski na uspokojenie

Kozłek lekarski na uspokojenie

lek na stres, waleriana na uspokojenie, lek na uspokojenie, kozłek lekarski, waleriana dawkowanie, waleriana działanie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis)

Kozłek lekarski znany też jako waleriana to roślina obejmująca całym zasięgiem prawie całą Europę, rośnie też w Azji Mniejszej, Zachodniej i Środkowej – aż po Japonię. W Polsce na dziko spotkać ją można przede wszystkim na niżu, na błotnistych łąkach, nad brzegami wód, w wilgotnych zaroślach, przy rowach, na wilgotnych obrzeżach lasów. Należy do ziół często występujących w uprawach.

Jest to bylina dorastająca do 160 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do sierpnia tworząc drobne, pachnące, liczne w kolorze zmiennym od białego do lila. Surowcem leczniczym jest korzeń i kłącze. Zbiera się go jesienią. Zebrane kłącza należy dokładnie umyć, pokroić podłużnie i wysuszyć – początkowo na słońcu, później dosuszyć w suszarni w temperaturze 35°C. Wysuszone kłącza mają charakterystyczny , który zwabia koty.

Już od wieków znane są uspokajające właściwości kozłka lekarskiego. Warto dodać, że zażywanie waleriany nie otumania a podnosi koncentrację i sprawność umysłową. Łacińska nazwa valeriana znaczy „dobrze się miewać”. Roślina ułatwia także zasypianie, pomaga przy stresowych sytuacjach, obniża ciśnienie krwi. Kozłek lekarski rozluźnia napięte . Jest pomocny na napięcia ramion oraz szyi, astmę, kolkę, zespół jelita wrażliwego, skurcze mięśni oraz bóle miesiączkowe. Preparaty z waleriany są polecane przez lekarzy przy różnego rodzaju fobiach i następstwach szoku.

Gotowe preparaty farmaceutyczne mają postać kropli zawierające alkoholowy wyciąg z kłącza (krople walerianowe), tabletek, kapsułek. Preparaty te zwyczajowo nazywa się walerianą. Wchodzi także w skład mikstur o działaniu uspokajającym. Jest też składnikiem licznych preparatów uspokajających, m.in. Nervosanu, Nervosolu, Cardiosanu, Passispasminy, w sprzedaży jest również dostępny sam korzeń.
Na następnej stronie przeczytasz przepisy jak zrobić uspokajającą nalewkę lub z korzenia waleriany.

Zobacz także

wykorzystanie cytryny w domu

Nietypowe zastosowania cytryny w domu

FacebookTwitterGoogle+Pinterest Cytryna większości osób kojarzy się jednoznacznie – dodatek do drinków, dodatek do herbaty. Okazuje …

Pin It on Pinterest

Share This

Udostępnij znajomym...

Jeśli ten artykuł Ci się spodobał to udostępnij go znajomym