Strona Główna » Zdrowie » Choroby i leczenie » Na lepsze trawienie – kminek

Na lepsze trawienie – kminek

Kminek zwyczajny (Carum carvi).
Kminek już od stuleci znany jest w kuchni i ziołolecznictwie. Swoim zasięgiem obejmuje Europę Północną i Środkową po północno-wschodnią Hiszpanię i północne Włochy. Występuje także w północnym Iranie, Syberii i Himalajach. W Polsce występuje na łąkach, pastwiskach, przydrożach. Jest także uprawiana jako przyprawa.
Jest to dwuletnia roślina, która w pierwszym roku wytwarza korzeń o zapachu marchwi i rozetą liści. W drugim roku z wyrasta wysokie pędy (do 1 m), na których wyrastają drobne białe kwiaty zebrane w baldachy. Produktem zielarskim są – małe rozłupnie o silnym aromatycznym zapachu. zbiera się pod koniec lata gdy 2/3 owoców dojrzeje. ścina się i wiąże w pęczki, suszy. Gdy pozostałe owoce dojrzeją wykrusza się je. Nasiona należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla gryzoni.

Kminek z powodzeniem można uprawiać w przydomowych ogródkach. W kwietniu należy wysiać go w grzędy oddalone od siebie o 30 cm na głębokość dwóch cm. Roślina wschodzi po dwóch tygodniach. Należy pamiętać o pieleniu i spulchnianiu ziemi.

zioło na trawienie, kminek na trawienie, lepsze trawienie, soki trawienne, kminek przepisy, kminek w ogrodzie, przetwory z kminkiem
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
Kminek zwyczajny poprawia trawienie

Kminek działa rozkurczowo a gładkie jelit i przewodów żółciowych, regulując dopływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy. Wzmaga też wydzielanie soku żołądkowego, poprawiając wyraźnie trawienie. Niektórzy uważają, że żaden pokarm nie może zaszkodzić jeżeli regularnie zażywa się kminek z majerankiem. Ma właściwości wiatro-, moczo- i mlekopędne.

Na następnej stronie przeczytaj jak zrobić napar z kminku lub kminkowe.

Zobacz także

cukrzyca

5 rad, które ułatwią życie cukrzykowi

FacebookTwitterGoogle+Pinterest Cukrzyca to groźna choroba, może prowadzić nawet do śmierci, ale kiedy podejmiemy właściwe leczenie …

Pin It on Pinterest

Share This

Udostępnij znajomym...

Jeśli ten artykuł Ci się spodobał to udostępnij go znajomym