Strona Główna » Zdrowie » Inne - Zdrowie » Naturalne sposoby na oparzenia słoneczne

Naturalne sposoby na oparzenia słoneczne

Każdy z nas marzy o pięknej, brązowej opaleniźnie, pomimo że wiemy, iż promieniowanie UV przyspiesza starzenie się skóry oraz może spowodować nawet raka. Staramy się więc chronić ją i smarujemy się różnymi balsamami, które zawierają filtry UVB i UVA. Jednak bywa i tak, że pomimo naszych starań na naszej skórze powstają czerwone, piekące lub swędzące oparzenia słoneczne.  Te kilka naturalnych sposobów przyniesie ulgę naszej skórze.

 1. Na oparzenia słoneczne stosuj okłady.

Skutkiem oparzenia jest stan zapalny skóry. W tym wypadku ulgę przyniosą okłady z:

 • zimnej wody z kranu lub kostki lodu;
 • octanu glinowego, przydatnego zwłaszcza przy silnym swędzeniu. Występuje on, np. w płynie Burowa, który można kupić w aptece;
 • oczaru wirginijskiego, który posiada właściwości ściągające, przynosząc długotrwałą ulgę oraz działa przeciwzapalne.
 1. Wykorzystaj produkty spożywcze, które złagodzą oparzenia słoneczne.

 • . Zawiń w gazę suche płatki owsiane. Przelej je chłodną wodą. Po czym wyrzuć płatki owsiane i namaczaj okład w powstałej cieczy. Stosuj co 2 do 4 godzin.
 • Odłuszczone mleko. Wymieszaj 1 szklankę mleka bez tłuszczu z 4 szklankami wody, a następnie dodaj kilka kostek lodu. Stosuj kompresy przez 15 do 20 minut; powtarzaj co 2 do 4 godzin.
 • Skrobia kukurydziana. Dodaj do skrobi tyle wody aby powstała papka. Aplikuj bezpośrednio na oparzenia słoneczne.
 • Sałata. Zagotuj w wodzie sałaty. Odcedź, ostudź i włóż tę wodę na kilka godzin do lodówki. Zamaczaj waciki w powstałej cieczy i delikatnie naciskaj lub wycieraj podrażnioną skórę. Nakładaj go na wszystkie . Zmyj chłodnym prysznicem.
 • Torebki herbaty. Jeśli spiekłeś sobie powieki, nałóż na nie torebki herbaty namoczone w zimnej wodzie, aby zmniejszyć obrzęk i pomóc złagodzić . posiada kwas taninowy, który łagodzi po oparzeniu słonecznym.
 1. Przy oparzeniach słonecznych unikaj mydła.

może wysuszyć i podrażnić spaloną skórę. Dlatego nie powinno się kąpać w wodzie z mydłem oraz zrezygnować z płynów do kąpieli. Najlepiej brać chłodny prysznic lub kąpiel. Po czym delikatnie klepać skórę czystym ręcznikiem. Nie należy pocierać skóry, gdyż można bardziej ją podrażnić. Możesz również wziąć chłodną kąpiel z następującymi składnikami:

 • Wlej 1 szklankę octu białego lub jabłkowego do wanny z zimną wodą. działa ściągająco i łagodzi ból po oparzeniach słonecznych.
 • Soda oczyszczona. Hojnie posyp sodą do letniej kąpieli. Nie wycieraj się, pozwól aby woda wyschła na Tobie. Soda jest całkowicie pozbawiona toksyn i zmniejsza ból.

Zobacz także

cukrzyca

5 rad, które ułatwią życie cukrzykowi

FacebookTwitterGoogle+Pinterest Cukrzyca to groźna choroba, może prowadzić nawet do śmierci, ale kiedy podejmiemy właściwe leczenie …

Pin It on Pinterest

Share This

Udostępnij znajomym...

Jeśli ten artykuł Ci się spodobał to udostępnij go znajomym