Strona Główna » Artykuł sponsorowany » Jaki wpływ na rynek mieszkaniowy w 2017 roku będzie miał program Mieszkanie Plus?

Jaki wpływ na rynek mieszkaniowy w 2017 roku będzie miał program Mieszkanie Plus?

Nowy program rządowy Plus ma pozwolić Polakom na tańsze wynajmowanie mieszkań oraz ma pomagać w odkładaniu pieniędzy na ich zakup. Na razie jednak znamy szczegóły dotyczące budowy mieszkań na wynajem – czy wpłyną one w jakiś sposób na rynek mieszkaniowy w tym roku?

mieszkanie plus

Z programu Mieszkanie Plus oferowanego przez rząd skorzystać mają przede wszystkim te rodziny, które nie mają możliwości otrzymania mieszkania komunalnego, ale jednocześnie zarabiają za mało, żeby wynająć lub zakupić lokum na rynku komercyjnym. Program nie ma mieć limitu wiekowego, ale będą premiowane w nim rodziny wielodzietne. Pod uwagę będą też brane dochody, dlatego też szacuje się, że nie każdy zainteresowany będzie mógł otrzymać lokum dla siebie.

Za wynajem mieszkania w ramach programu trzeba będzie zapłacić od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy na miesiąc. Trzeba doliczyć też koszty czynszu i mediów. Gdy wynajmujący mieszkanie będzie płacił regularnie, wówczas po 30 latach będzie mógł stać się właścicielem lokalu. W sytuacji, gdy wynajmujący popadnie w kłopoty finansowe, wtedy czynsz będzie mógł być opłacany z pieniędzy, które dotychczas wpłacał na konto.

Program ma mieć niewielki wpływ na rynek mieszkaniowy

Eksperci szacują, że program Mieszkanie Plus nie będzie miał zbyt dużego wpływ na aktualny rynek mieszkaniowy. Jest to przede wszystkim powiązane z faktem, że adresatami programu jest ta grupa, która nie będzie mogła i tak zakupić mieszkania, na przykład na .

Warto przy tym wskazać, że stawki za wynajem nie są wyjątkowo atrakcyjne, biorąc pod uwagę fakt, że lokale z Mieszkania Plus nie będą budowane w przyszłościowych lokalizacjach, dlatego też raczej nie wpłynie on na rynek wynajmu mieszkań w większych miastach i ich centrach.

Zatem jeżeli masz zdolność kredytową, w takim przypadku program Mieszkanie Plus nie będzie skierowany do ciebie. Gdy planujesz kupno mieszkania we Wrocławiu czy w innych lokalizacjach, w takim przypadku warto zdecydować się na transakcję teraz, ponieważ odłożenie jej w czasie nie sprawi, że mieszkania będą tańsze.

partnera

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość

Zobacz także

sposoby na oszczedzanie

10 najlepszych sposobów na oszczędzanie

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy Zarządzanie domowym budżetem nie jest łatwe, zwłaszcza jeżeli jest to budżet …

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość