Strona Główna » Artykuł sponsorowany » Łaźnie w Budapeszcie – 4 najlepsze kąpieliska ze zdrowotną wodą

Łaźnie w Budapeszcie – 4 najlepsze kąpieliska ze zdrowotną wodą

Czy wiesz, że pod ulicami Budapesztu przepływa ponad 120 źródeł wód leczniczych bogatych w cenne dla zdrowia pierwiastki – wapń, magnez i sód? Już w czasach Cesarstwa Rzymskiego w mieście działało aż 14 łaźni, a tradycja leczniczych kąpieli przetrwała cały okres panowania Turków i jest praktykowana aż do dzisiaj. Zobacz, gdzie znajdują się najwspanialsze łaźnie Budapesztu!

Łaźnie Széchenyi, Gellerta, kąpielisko Rudas oraz łaźnie Rác Gyógyfürdő – te miejsca powinny znaleźć się na liście obowiązkowych punktów do Budapesztu. W planowaniu szczegółów wyprawy pomogą Ci pracownicy sieci AccorHotels, którzy przygotowali dla Ciebie kilka praktycznych informacji na temat każdej łaźni.

1.     Łaźnie Széchenyi – w najsłynniejszych basenach Europy

Baseny Széchenyi, położone w dużym parku miejskim niedaleko zoo, każdego dnia (nawet zimą) przyciągają mnóstwo amatorów leczniczych kąpieli. Imponujący, barokowy budynek łaźni olśniewa wysokimi kolumnadami, a jego wnętrze zdobią liczne mozaiki i tryskające wodą fontanny.

W trakcie pobytu w Łaźni Széchenyi skorzystaj z:

  • 15 basenów krytych i 3 zewnętrznych (w których osiąga temperaturę 23–25°C),
  • saun i prywatnych wanien,
  • zajęć z gimnastyki zdrowotnej lub wodnego masażu.

Zaplanuj pobyt w Łaźniach Széchenyi

Znajdź na mapie:

Állatkerti krt. 9–11

Wybierz dzień i godzinę:

poniedziałek–niedziela: 6:00–22:00

2.     Łaźnie Gellerta – węgierski akcent w polskiej kinematografii

Drugim punktem na mapie łaźni w Budapeszcie jest kompleks basenów Gellerta. Ten zabytkowy, secesyjny obiekt zawiera wiele ciekawych rozwiązań architektonicznych, takich jak wysokie kolumny stojące tuż przy basenach wewnętrznych, rozsuwany szklany dach i znajdujące się nad zbiornikami balkony.

Dla fanów polskiej kinematografii mamy małą ciekawostkę. Czy wiesz, że Łaźnie Gellerta pojawiły się… w polskim filmie „CK Dezerterzy”? Odwiedzili je żołnierze z szeregowcem Janem Kanią na czele (granym przez Marka Konrada), którzy uciekli z polsko-węgierskiej armii. Ty również możesz odwiedzić to miejsce i przekonać się na własne , że czas zatrzymał się tu w 1918 r.

Zaplanuj pobyt w Łaźniach Gellerta

Znajdź na mapie:

Kelenhegyi út 4

Wybierz dzień i godzinę:

poniedziałek–niedziela: 6:00–20:00

Zobacz: hotele Budapeszt >>

3.     Kąpielisko Rudas – z widokiem na Dunaj

Łaźnie Rudas należą do jednego z najstarszych tego typu obiektów w mieście. Powstały jeszcze w czasach, gdy miasto znajdowało się pod władaniem Turków, czyli w XVI i XVII wieku. Jeśli więc jesteś miłośnikiem kultury Bliskiego Wschodu, łaźnie Rudas na pewno zrobią na Tobie duże wrażenie. Gładkie, kamienne kolumny i stłumione światło sprawiają, że w łaźniach, mimo dość dużego ruchu, panuje kameralna atmosfera.

W trakcie wizyty odwiedź znajdujący się na dachu budynku – roztacza się z niego piękny widok na Dunaj. Miejsce warte zobaczenia, zwłaszcza o zachodzie słońca i po zmroku.

Zaplanuj pobyt w kąpielisku Rudas

Znajdź na mapie:

Döbrentei tér 9

Wybierz dzień i godzinę:

niedziela–czwartek: 6:00–22:00

piątek–sobota: 6:00–4:00

Uwaga! Kobiety mogą korzystać z łaźni tylko we wtorki i weekendy.

4.     Łaźnia Rác – ulubione kąpielisko króla

Kolejną zabytkową łaźnią działającą w Budapeszcie jest Rác Gyógyfürdő. Kompleks ten także powstał w trakcie tureckiej okupacji, jednak przez lata jego wystrój był często modernizowany i zmieniany. Według przekazów król Węgier Maciej II dysponował prywatnym przejściem z zamkowych ogrodów do łaźni. Dzięki temu mógł korzystać z leczniczego działania term, kiedy tylko chciał.

Na współczesnych turystów czekają podobne udogodnienia. Jeśli chcesz spędzić w łaźniach Rác jak najwięcej czasu, zarezerwuj nocleg w pobliżu i ciesz się zdrowotnymi kąpielami od rana do zmierzchu. Po drugiej stronie Dunaju znajduje się hotel Mercure Budapest Korona, z którego szybko dotrzesz też do innych atrakcji w mieście.

Zaplanuj pobyt w łaźni Rác

Znajdź na mapie:

Hadnagy u. 8–10

Wybierz dzień i godzinę:

poniedziałek–sobota: 6:00–19:00

Uwaga! Kobiety mogą korzystać z łaźni tylko w poniedziałki, środy i piątki.

Zorganizuj – łaźnie w Budapeszcie i nocleg

Chcesz zobaczyć na własne oczy słynne łaźnie w Budapeszcie? Przygotowania do wyjazdu możesz zacząć w każdej chwili – wszystkie kompleksy są dostępne przez cały rok. W stolicy Węgier działa również wiele atrakcyjnych hoteli, z których szybko i wygodnie dostaniesz się do ulubionego obiektu rekreacyjnego. Odkryj magiczne zakątki Budapesztu – w końcu to jedno z najpiękniejszych miast w całej Europie!

partnera

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość

Zobacz także

Szelki dla psa – wszystko co powinniśmy o nich wiedzieć

Szelki dla psa to wygodne i praktyczne rozwiązanie, mogące stanowić alternatywę dla obroży. Najczęściej są …

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość