Strona Główna » Artykuł sponsorowany » Podwyższony cholesterol – o czym pamiętać przy każdym posiłku?

Podwyższony cholesterol – o czym pamiętać przy każdym posiłku?

Najprościej rzecz ujmując, to związek chemiczny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Obecny jest w tkankach i w osoczu krwi. Dlaczego tak wiele mówi się na temat szkodliwości cholesterolu? Otóż związek ten dzieli się na frakcje HDL i LDL, czyli tzw. dobry i zły . Zbyt duża ilość tego drugiego zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu naczyniowego. Z kolei HDL jest niezbędny do produkcji witaminy D3, hormonów płciowych i hormonów nadnercza. Ponadto odgrywa znaczącą rolę w pracy mózgu. Ale uwaga – przyczyną problemów zdrowotnych bywa zarówno podwyższony, jak i zbyt niski poziom cholesterolu. Destruktywnych skrajności można uniknąć, dbając o codzienny jadłospis.

Podwyższony cholesterol, cholesterol hdl i ldl, jak obiżyć cholesterol, sposoby na obniżenie cholesterolu, dieta z podwyższonym cholesterolem

Podwyższony poziom cholesterolu — co jeść?

Leczenie podwyższonego poziomu cholesterolu rozpoczyna się od wyłączenia z produktów bogatych w cholesterol. Ich miejsce powinny zająć pokarmy obfitujące w roślinne i błonnik. Nie może zabraknąć także ryb, owoców i warzyw. Na tym jednak nie koniec. W trosce o zdrowie, złe nawyki żywieniowe wymieniamy na dobre. I tak, miejsce tradycyjnego masła powinny zająć produkty ze stanolami roślinnymi (np. Benecol z oliwą z oliwek), które nie tylko poprawiają smak spożywanych potraw, ale dbają o nasze zdrowie. Miejsce jasnego pieczywa zajmuje pieczywo ciemne, pełnoziarniste. Dania gotowane, duszone, bądź pieczone z dodatkiem niewielkiej ilości tłuszczu wypierają smażone . Mile widziane będą również niskotłuszczowe jogurty, mleka i chude sery. Dobrym pomysłem jest uwzględnienie w menu produktów bogatych w błonnik oraz włączenie do jadłospisu suplementów obniżających poziom cholesterolu we krwi, np. Benecol Suplement Diety.

O czym pamiętać przy podwyższonym cholesterolu?

Konsekwencja to podstawa. Podejmując walkę ze złym cholesterolem trzeba być bezwzględnym. W innym przypadku dajemy zielone światło chorobom układu naczyniowego. Stanowcze „nie” należy powiedzieć produktom dalekim od ich naturalnego stanu, w szczególności tym, zawierającym tanie oleje rafinowane i utwardzone tłuszcze (tłuszcz cukierniczy, margaryny), a także białą mąkę i . Bez żalu wykreślamy z menu smakołyki typu fast food, alkohol, pączki, chrupiące białe bułeczki oraz potrawy smażone. Miejsce wszystkiego, co niezdrowe powinno zająć to, co zdrowe i korzystne dla organizmu. Wskazane jest regularne spożywanie posiłków — co 2-3 godziny, przy czym żadnego z posiłków nie wolno opuszczać. Potrawy powinny być urozmaicone, bogate w cenne składniki odżywcze. Nawadnianie jest równie ważne, jak urozmaicona . Przy podwyższonym cholesterolu trzeba pić ok. 2 litrów wody mineralnej bez gazu. Dobre są także przygotowane ze świeżych warzyw i koktajle owocowe z dodatkiem mleka roślinnego.

O czym jeszcze warto pamiętać przy podwyższonym cholesterolu? O zmianie myślenia. Modyfikacja przyzwyczajeń jest procesem wymagającym czasu i pozytywnego nastawienia. Nagle znikają z jadłospisu potrawy, z którymi być może łączyły się radosne wspomnienia, które były obecne w naszym życiu od wielu lat. To trudne. Jednak w trosce o zdrowie warto wykazać się silną wolą, świadomie  wybierać produkty w sklepie, zerwać ze starymi przyzwyczajeniami (np. jedzeniem jajecznicy smażonej na bekonie) i testować nowe przepisy. Małe grzeszki tylko z pozoru wydają się niewinne. Podjadanie zakazanych przysmaków może doprowadzić do miażdżycy bądź zawału serca.

Materiał partnera

Zobacz także

10 rzeczy, których NIGDY nie rób na siłowni

Siłownia to przede wszystkim miejsce ćwiczeń. Z uwagi na popularność takich placówek, coraz częściej trafiają …