Strona Główna » Dom i ogród » Jak poprawnie prać jedwab?

Jak poprawnie prać jedwab?

jedwabiu – jak nie zniszczyć materiału?

to niezwykle delikatna tkanina, należąca do najbardziej luksusowych. Posiadanie bluzek lub apaszek wykonanych z niego to nie tylko przyjemność, lecz i obowiązek, zwłaszcza gdy zostaną zabrudzone. Bez odpowiedniej pielęgnacji jedwabne elementy mogą nie przetrwać więcej, niż jednego prania.

Jak prać jedwab?

Podstawowa zasada prania jedwabiu

Zanim przejdzie się do oczyszczania jedwabiu i niwelowania plam trzeba zapoznać się z podstawową zasadą. Jedwabiu nie wolno namaczać przed rozpoczęciem prania. Włożenie materiału do miski z ciepłą wodą i pozostawienie go w niej nie pomoże w usunięciu zabrudzenia.

Temperatura wody prania jedwabiu

Gdy już przejdzie się do prania należy nalać do miski wodę o temperaturze maksymalnie 30 stopni Celsjusza. Cieplejsza, może zaszkodzić jedwabiowi. Ważne jest także, aby używany detergent był delikatny i nie doprowadził do nadwątlenia struktury tkaniny. Jeśli wybranie proszku jest zbyt trudne i nie wiadomo, który będzie najlepszy, wtedy najlepiej sięgnąć po płatki mydlane.
Ciekawym sposobem na zmiękczenie materiału oraz nadanie kolorowi żywszej barwy – zwłaszcza ubraniom noszonym już kilka razy – jest dodanie octu do wody, w której będzie prany jedwab. Wystarczą 4-5 łyżeczek na 4-5 litrów wody. Taki dodatek warto stosować głównie przy kolorowym jedwabiu. W przypadku prania białego lepiej zanurzyć je na chwilę przed praniem w chłodnym mleku – zapobiegnie to żółknięciu materiału.

Zobacz także: Usuwanie plam domowymi sposobami 

Pranie jedwabiu

Zasady prania jedwabiu

Gdy już z wybranym detergentem będzie przygotowana, można zanurzyć jedwabne ubranie. Najlepiej robić to powoli i rozpocząć delikatne gniecenie. Należy wykonywać tę czynność dopóki zabrudzenie nie zejdzie. Jeżeli za pierwszym razem to się nie uda, wtedy należy czynność powtórzyć, aż do skutku.
Po wypraniu jedwabnego elementu w wodzie ze środkiem chemicznym konieczne jest przepłukanie go wodą. Przy tym, nie powinna być to woda ani lodowata, ani bardzo gorąca – co często stosuje się przy praniu innych tkanin. Brak prawidłowego wypłukania sprawi, że może być ono nieprzyjemne w noszeniu, nie pachnieć dobrze lub posiadać mankamenty kolorystyczne. Do ostatniego przepłukiwania można dodać 3 kostki cukru, które mają podobne zadanie do octu – zabezpieczają kolor oraz ubrania. Po wypłukaniu ubranie powinno zostać delikatnie odciśnięte, aby nadmiar wody spłynął do miski bądź do zlewu.
Zamiast wyciskania dobrym sposobem jest również zawinięcie ubrania na chwilę w gruby ręcznik, który „wypije” nadmiar wody.

jedwabiu

Po pozbyciu się plam i wypłukaniu dokładnie jedwabnego ubrania następuje kolejny ważny etap, czyli suszenie. Główna zasada mówi, że nie należy suszyć jedwabnych ubrań na grzejnikach – mogłyby zostać uszkodzone – ani na słońcu, ponieważ to może doprowadzić do nadwątlenia koloru. Najbezpieczniejsze jest zawieszenie jedwabnej bluzki lub innego jedwabnego elementu na wieszaku i pozostawienie w ciepłym, lecz osłoniętym od słońca miejscu. Proces suszenia będzie nieco dłuższy, ale ubranie bezpieczniejsze. Jeśli nie wymaga prasowania wystarczy poczekać, jeśli wymaga, zanim wyschnie całkowicie bluzkę lub koszulę trzeba ściągnąć z wieszaka, gdy będzie jeszcze wilgotna. Przewrócić ją na lewą stronę i prasować żelazkiem, które nie jest rozgrzane do czerwoności.
Tak przeprowadzony proces prania oraz suszenia, sprawi że ulubionym jedwabnym ubraniem będzie można cieszyć się dłużej.