Strona Główna » Dom i ogród » Bezpieczeństwo w domu » Jaką wybrać farbę do mieszkania lub domu ?

Jaką wybrać farbę do mieszkania lub domu ?

farba do mieszkania, farba akrylowa, jaką farbą malować, farba olejna, czym malować ściany, farby z atestem
Jaką farbę kupić do malowania mieszkania?
Jeżeli czeka nas lub mamy zamiar odświeżyć nasze mieszkanie to przed nami wiele trudnych decyzji. Na jaki kolor pomalować ściany? Czy może lepiej wytapetować nasze ściany?

Rzadko jednak się zastanawiamy nad rodzajem . Najczęściej jak podoba nam się dany kolor to dokonujemy zakupu. Nie powinniśmy się sugerować tylko ceną i wyglądem , ponieważ to z czego jest zrobiona będzie rzutować na jej trwałość, łatwość w czyszczeniu, a także będzie miała wpływ na nasze .
Farby na rynku możemy podzielić na wodne (czyli rozcieńczane wodą), a wśród nich najpopularniejsze są farby klejowe i emulsyjne oraz rozpuszczalnikowe czyli np.farby olejne (rozcieńczamy je rozpuszczalnikiem np. benzyną lakową).Są to farby tanie, ale za to mało odporne na ścieranie.

Kolejnym rodzajem jaki mamy do wyboru to farby lateksowe. Są bardzo cenione wśród fachowców z branży budowlanej. Można nimi pokrywać beton, cegłę, tynk, , płyty gipsowo – kartonowe. Szybko wysychają, a pokryta nimi powierzchnia oddycha. Zaletą farb lateksowych jest również łatwość ich nakładania na malowaną powierzchnię, bardzo dobrze kryją, a także są odporne na działanie promieni słonecznych. Wadą tych farb jest jeszcze dosyć wysoka cena.
Doskonale natomiast do pomieszczeń o dużej wilgotności jak np. łazienka, oraz ścian narażonych na uszkodzenia (np. w przedpokoju) sprawdzą się farby lateksowo – akrylowe. Dzięki swoim właściwością nie przepuszczają wody, są odporne na działanie promieni słonecznych, na niszczący wpływ rozpuszczalników oraz wysoką temperaturę. Takie właściwości farby pozwalają na łatwe utrzymanie ściany w czystości i będziemy mieli gwarancję,  że po umyciu ściany nie stracimy pierwotnego koloru.
W sprzedaży znajdziemy także farby emulsyjne winylowe. Bardzo dobrze nadają się do malowania wszelkiego rodzaju powierzchni. Wadą ich jest jednak słaba przepuszczalność pary wodnej, przez co utrudnia to oddychanie ścian. Ich zaletą jest to, że chociaż pomalowane powierzchnie szybko się brudzą, to tak samo łatwo je wyczyścić.
Farby emulsyjne akrylowe to kolejny rodzaj farb przeznaczonych głównie do malowania tynku, betonu, cegły, drewna, ścian pokrytych tapetami papierowymi, z włókna szklanego oraz powierzchni pomalowanych farbami klejowymi i olejnymi. Zaletami tych farb jest przepuszczalność pary wodnej. Dodatkowo pomalowane powierzchnie z łatwością możemy czyścić. Farby akrylowe są odporne na grzyby i bakterie.
Przed zakupem farby warto również pomyśleć o domownikach. Jeżeli w domu mamy osobę chorą na alergię to pamiętajmy, żeby kupić farbę która nie zawiera drażniących alergenów, substancji alergizujących. Taki rodzaj farb powinien mieć na opakowaniu znak, że są polecane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Zobacz także

Poddasze w stylu loftowym

Poddasze w stylu loftowym. Kilka pomysłów na idealne wnętrze!

Mieszkania znajdujące się na najwyższych kondygnacjach mają w sobie wiele uroku. Kochamy je między innymi …