Strona Główna » Dom i ogród » Jakie rośliny sadzić na początku wiosny?

Jakie rośliny sadzić na początku wiosny?

Nadejście wiosny to znak, że można rozpocząć w ogrodzie. Gdy mrozy nie są już straszne, a odpoczęła po zimie pora na zagospodarowanie swojego ogrodu. Jednak nie wszystkie mogą przerwać pierwsze miesiące wiosenne, dlatego sprawdź, które można posadzić jako pierwsze.

w ogrodzie – odsłonięcie roślin

Przed nadejściem zimy, jesienią, gdy pojawią się pierwsze mrozy, zasłaniając byliny torfem, korą, słomą. Dzięki temu są w stanie przetrwać chłody, bez uszczerbku na zdrowiu. W połowie marca można już pozbyć się okrycia i dać bylinom dostęp świeżego powietrza oraz pierwszych promieni słońca. Przykrycie najlepiej usunąć w pochmurny dzień, żeby byliny nie zostały poparzone przez . Słomę i korę można wykorzystać jako kompost pod inne rośliny.

Marzec w ogrodzie

Marzec to czas, kiedy pogoda jest jeszcze kapryśna, jednak temperatura coraz rzadziej schodzi poniżej zera. Ciepło sprawia, że ziemia staje się zdatna do ponownego przyjęcia nasion i cebulek. Jest to czas, kiedy można z powodzeniem sadzić grządki pełne czarnuszki – coraz popularniejszej – oraz nagietki, tak lubiane w ogrodach oraz chabry. Wystarczy przygotować ziemię pod ich , poprzez jej spulchnienie oraz nawilżenie wodą. Jeśli gleba była zabezpieczona w czasie zimy korą nie trzeba jej wyrzucać. Po posadzeniu nasion, gdy pierwsze fragmenty rośliny zaczną wystawać ponad ziemię, można obłożyć rabatkę korą, chroniąc w ten sposób kwiaty przed chwastami. Nie dopuści to do kradzieży przez chwasty cennych składników odżywczych.

Zobacz także: Jak przygotować ogród do wiosny?

Rośliny na wiosnę

Kwiecień w ogrodzie

W kwietniu ma się już większe pole do popisu w dziedzinie ogrodnictwa, ponieważ słońce pojawia się częściej, jest cieplejsze, ziemia dobrze nagrzana. To zaprasza do podjęcia kolejnych działań ogrodniczych, związanych nie tylko z przycinaniem krzewów i drzewek, które także potrzebują pielęgnacji.
Ze względu na korzystne warunki pogodowe można stworzyć odstawy do bardzo ukwieconych rabatek. Dobrze przyjmie się pachnąca wieczorami maciejka, słoneczniki ozdabiające , zwłaszcza przy płocie, cynie, rezedy, godecje. Są to kwiatki, które przyjmą się bez problemu w pierwszej połowie miesiąca. W drugiej można zacząć siać jedne z ulubionych roślin ogrodowych, czyli bratki oraz krzewy róż, wymagające wyjątkowo czułej pielęgnacji.

Maj w ogrodzie

Maj to wiosna w pełni i należy z tego korzystać ubarwiając ogród, w którym niejedna roślina już się zieleni. Dotyczy to zarówno rabatek kwiatowych, jak i drzew oraz krzewów, które są już pokryte mocną zielenią.
Sadzenie roślin w majowym słońcu powinno odbywać się w podobny sposób, jak w poprzednich miesiącach – spulchnienie ziemi, dostarczenie jej nawozu, najlepiej naturalnego, nawilżenie i sadzenie. Jeśli wcześniej sadziło się maciejkę jest to czas, aby dosiać dodatkową porcję. Dzięki temu maciejka będzie ozdabiała ogród oraz pachniała, znacznie dłużej.
W maju do sadzenia gotowe są pachnące groszki, nasturcje, a także . Jednocześnie jest to pora na sadzenie cebulek i bylin roślin, które będą bogato kwitły dopiero latem albo jesienią, jak np. astry.

Zobacz także

10 pomysłów na zadbany balkon

Jak urządzić balkon? Nie każdy może pozwolić sobie na posiadanie ogródka, jednak większość z nas …