Strona Główna » Dom i ogród » Kozłek lekarski na uspokojenie

Kozłek lekarski na uspokojenie

lek na stres, waleriana na uspokojenie, lek na uspokojenie, kozłek lekarski, waleriana dawkowanie, waleriana działanie

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis)

Kozłek lekarski znany też jako waleriana to roślina obejmująca całym zasięgiem prawie całą Europę, rośnie też w Azji Mniejszej, Zachodniej i Środkowej – aż po Japonię. W Polsce na dziko spotkać ją można przede wszystkim na niżu, na błotnistych łąkach, nad brzegami wód, w wilgotnych zaroślach, przy rowach, na wilgotnych obrzeżach lasów. Należy do ziół często występujących w uprawach.

Jest to bylina dorastająca do 160 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do sierpnia tworząc drobne, pachnące, liczne w kolorze zmiennym od białego do lila. Surowcem leczniczym jest korzeń i kłącze. Zbiera się go jesienią. Zebrane kłącza należy dokładnie umyć, pokroić podłużnie i wysuszyć – początkowo na słońcu, później dosuszyć w suszarni w temperaturze 35°C. Wysuszone kłącza mają charakterystyczny , który zwabia .

Już od wieków znane są uspokajające właściwości kozłka lekarskiego. Warto dodać, że zażywanie waleriany nie otumania a podnosi koncentrację i sprawność umysłową. Łacińska nazwa valeriana znaczy „dobrze się miewać”. Roślina ułatwia także zasypianie, pomaga przy stresowych sytuacjach, obniża ciśnienie krwi. Kozłek lekarski rozluźnia napięte . Jest pomocny na napięcia ramion oraz szyi, astmę, kolkę, zespół jelita wrażliwego, skurcze mięśni oraz bóle miesiączkowe. Preparaty z waleriany są polecane przez lekarzy przy różnego rodzaju fobiach i następstwach szoku.

Gotowe preparaty farmaceutyczne mają postać kropli zawierające alkoholowy wyciąg z kłącza (krople walerianowe), tabletek, kapsułek. Preparaty te zwyczajowo nazywa się walerianą. Wchodzi także w skład mikstur o działaniu uspokajającym. Jest też składnikiem licznych preparatów uspokajających, m.in. Nervosanu, Nervosolu, Cardiosanu, Passispasminy, w sprzedaży jest również dostępny sam korzeń.
Na następnej stronie przeczytasz jak zrobić uspokajającą nalewkę lub z korzenia waleriany.

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość

Zobacz także

Jak zrobić maseczkę do twarzy ze śmietany

Jak zrobić maseczki na bazie śmietany?

Maseczka do twarzy na bazie śmietany Śmietana bywa kojarzona zarówno ze smacznym, jak i tuczącym produktem …

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość