Strona Główna » Technologia » Smartfon: Jak usunąć dane z telefonu?

Smartfon: Jak usunąć dane z telefonu?

kasowanie_danych_smartphone

Formatowanie telefonu inaczej kasowanie danych z telefonów z systemem , iOS lub Windows Phone powinno być przez nas stosowane jak oddajemy () do serwisu lub po prostu go sprzedajemy innej osobie. Warto to zrobić, aby mieć pewność, że żadne z naszych osobistych danych takie jak , numery telefonów lub wiadomości nie zostaną przeczytane przez inną osobę.

Kasowanie danych w telefonach z systemem Android

Wchodzimy w Ustawienia -> Moje urządzenie -> Ekran blokady i w tym miejscu ustalamy hasło do odblokowania ekranu. Powinno ono zawierać przynajmniej sześć znaków i jedną cyfrę.
Następnie przechodzimy do Ustawienia -> Zaszyfruj urządzenie. Teraz najlepiej podłączyć telefon do ładowarki, ponieważ ten proces może potrwać i szyfrujemy dane na dysku.
W ostatnim etapie wchodzimy w Ustawienia -> Konta -> Backup i zerowanie i wybieramy opcję Ustawienia fabryczne. Po wykonaniu tej operacji nasz telefon zostanie przywrócony do ustawień początkowych. Dzięki temu, że dysk został przez nas zaszyfrowany, odczytanie jakichkolwiek informacji z niego jest praktycznie niemożliwe. My za to możemy czuć się bezpiecznie, że nasze prywatne dane nie zostaną przekazane w niepowołane ręce.

Warto również pamiętać, aby tą operację wykonać zaraz po zakupie naszego telefonu. W przypadku utraty telefonu lub jego kradzieży będziemy mieli gwarancję, że nasze dane nie zostaną wykorzystane przez osoby trzecie.

iOS: Jak usunąć dane z telefonu?

Urządzenie firmy Apple są zaszyfrowane fabrycznie, więc nie musimy szyfrować dysku tak jak ma to miejsce w przypadku telefonów z systemem Android. Kasowanie danych z telefonów z systemem iOS (formatowanie telefonu) wykonujemy tak jak to zostało opisane poniżej.
Wchodzimy w Ustawienia -> Ogólne ->  Wyzeruj i tutaj powinniśmy wybrać opcję Wymaż zawartość i ustawienia. Po podaniu znanych nam kodów zabezpieczających nasz telefon zostanie sformatowany i wszelkie osobiste informacje zostaną z niego usunięte.
Warto to zrobić pozbywając się telefonu, aby mieć pewność, że żadne z naszych osobistych danych takie jak zdjęcia, numery telefonów lub wiadomości nie zostaną przeczytane przez inną osobę.

Windows Phone: Jak usunąć dane z telefonu?

Telefony z zainstalowanym systemem Windows Phone po dokonaniu formatowania inaczej resetowania telefonu, czyli przywracania do ustawień fabrycznych nie powinni się martwić o to, że ktokolwiek uzyska dostęp do ich danych. W telefonach z systemem Microsoft zostają bowiem usunięte wszelkie prywatne wiadomości SMS, kontakty osobiste, a nawet aplikacje i gry. Dzięki zresetowaniu telefonu, otrzymujemy taki smartphone jaki otrzymaliśmy ze sklepu, czysty bez jakichkolwiek informacji.
Aby tego dokonać wystarczy, że w telefonie wybierzemy Aplikacje, a następnie Ustawienia.
W kolejnym kroku wystarczy wybrać Informacje, a następnie Zresetuj telefon.  Po wykonaniu tych operacji system zapyta nas dwukrotnie, czy na pewno jesteśmy pewni, że chcemy usunąć całą zawartość telefonu. Po zatwierdzeniu wszelkie dane osobiste zostają usunięte, a my możemy być pewni że po sprzedaży lub oddaniu telefonu do serwisu nikt nie odczyta naszych prywatnych danych.

Na koniec dlaczego warto usuwać dane z telefonu?

Podsumowując. Usuwanie prywatnych danych z telefonów z różnymi systemami operacyjnymi (Android, iOS, Windows Phone) jak się okazuje nie jest takie trudne. Natomiast ta prosta operacja pozwoli nam spać spokojnie bez obaw, że nasze zdjęcia zostaną umieszczone w różnych portalach lub baza kontaktów z numerami telefonów nie zostanie sprzedana firmie marketingowej.
Uwaga zanim wykonamy formatowanie telefonu warto zrobić kopię zapasową telefonu, tak dla siebie, na wszelki wypadek gdybyśmy jednak potrzebowali jakiś danych z telefonu, a podczas usuwania danych zapomnieli o nich.

Zobacz także

Jak chronić oczy podczas korzystania z komputera?

Jeśli pracujesz przed komputerem cały dzień dobrze znasz to nieprzyjemne uczucie, gdy Twoje oczy są …