Strona Główna » Rodzina » Dziecko » Ferie zimowe: Jak zorganizować dziecku czas zimą

Ferie zimowe: Jak zorganizować dziecku czas zimą

Ferie zimowe, podobnie jak wakacje, zachęcają do odpoczynku i sprawiania sobie przyjemności. Dwutygodniowa szkolna przerwa sprawia, że wielu rodziców zastanawia się, jak zagospodarować czas swoim pociechom. Jest na to sporo sposobów – zarówno na ferie w domu, jak i poza domem.ferie zimowe, organizowanie ferii zimowych dziecku, jak zorganizować ferie zimowe dziecku

Wspinaczka na ściance

w góry, na rodzinną wycieczkę albo na zimowisko, nie jest możliwy dla każdego. Gdy tak długi wypad poza miasto nie wchodzi w grę, warto zainteresować się czy w mieście jest ścianka wspinaczkowa i spróbować na niej swoich sił. Jest to dobra dla osób, które już miały do czynienia z wchodzeniem na ścianki, jak również dla amatorów. Cała rodzina może nauczyć się czegoś nowego, a dodatkowo spędzić wspólnie popołudnie albo wieczór.

 

Zajęcia zorganizowane w ferie

O ile w czasie wakacji rodzice często otrzymują urlopy na dłuższy wyjazd, o tyle w czasie ferii nie zawsze jest to proste. Jeśli nie chce się skazywać dziecka na domową nudę i siedzenie przed komputerem, warto zapisać je na zajęcia zorganizowane. Często są one oferowane przez szkoły. Obejmują opiekę nad dzieckiem w określonych godzinach, posiłek, a przede wszystkim wiele atrakcji.

Razem z opiekunami oraz grupą pociecha może odwiedzić kino, teatr, ciekawą wystawę muzealną, basen. Niektóre szkoły organizują także interesujące warsztaty, np. ceramiki, aktorstwa, fotografii, tańca, judo, które mogą pomóc dziecku w odkryciu nowego ,

Zwiedzanie ciekawych miejsc

Zima, niska temperatura, śnieg, nie powinny zniechęcać do zwiedzania. Gdy tylko rozpoczną się ferie zimowe, można rozpocząć poszukiwanie ciekawych zakątków w okolicy. Nie trzeba koniecznie wyjeżdżać daleko od domu, wystarczy sprawdzić w Internecie, co interesującego znajduje się w pobliżu. Może zamek, skansen, nietypowe muzeum, do którego dotąd nie było okazji się wybrać. Przez całe dwa tygodnie można codziennie być w innym miejscu poszerzając swoją wiedzę o najbliższą okolicę. Przeczytaj również jak uspokoić dziecko w podróży.

Tworzenie potworów

Wśród pomysłów na zagospodarowanie ferii w domu znajduje się tworzenie wystawy potworów. Jest to miły sposób na  spędzenie chłodnego dnia z najmłodszymi dziećmi. Wystarczy przygotować papier, farby, plastelinę, kredki, mazaki, żeby stworzyć obrazki przedstawiające różne straszydła. Po ich wykonaniu, można zrobić wystawę i zaprosić na nią znajomych.

Starsze dzieci z powodzeniem mogą stworzyć straszydła z masy papierowej, czyli połączenia papieru i kleju z mąki. Pozwoli to na wykonanie trójwymiarowych straszydeł.

Kulig lub psi zaprzęg

Jeśli tylko pogoda na to pozwala i świat obleczony jest warstwą śniegu, można zorganizować kulig albo psi zaprzęg. Obie atrakcje są niezwykle emocjonujące i z pewnością będą ciekawym doświadczeniem dla dziecka w każdym wieku, jak również dla dorosłych.

Kulig i pędzenie saniami przez pola oraz lasy można połączyć z ogniskiem oraz pieczeniem kiełbasek, natomiast jazdę zaprzęgiem, z późniejszą zabawą z puszystymi psami.

Rodzinne gotowanie

Na co dzień nie ma czasu na wspólną zabawę w kuchni, podczas gdy kulinarne eksperymenty są bardzo atrakcyjne dla dzieci. W czasie ferii sytuacja zmienia się i czasu jest dużo, więc razem przygotować cały obiad albo coś smacznego na .

Wybierając należy dostosować je do wieku dziecka – najmłodsi nie powinni kroić niczego ostrym nożem, ale z powodzeniem mogą mieszać na muffinki. Zobacz jak upiec muffinki – duszki

 

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość

Zobacz także

10 rzeczy których nigdy nie należy udostępniać na Facebook’u

Wiele osób nie ma pojęcia o tym, że udostępniane przez nich zdjęcia lub filmy na Facebook’u …

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość