Strona Główna » Dom i ogród » Jak uniknąć pleśni i grzybów w mieszkaniu

Jak uniknąć pleśni i grzybów w mieszkaniu

Nieprzyjemny, zgniły zapach w mieszkaniu. Czarne lub białe plamy na ścianach, meblach, fugach. Oznacza to, że nasze mieszkanie upodobały sobie grzyby i pleśń. Jest to po części nasza wina – wilgotność w naszym domu przekroczyła dopuszczalną normę. Grzyby znalazły sobie idealne warunki do rozwoju.

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności w mieszkaniu jest bardzo ważne. Optymalnie powinna wynosić 40-60%. Warto więc zaopatrzyć się w urządzenia do pomiaru wilgotności powietrza. Można je zakupić w marketach. Często oprócz wilgotności mierzą również temperaturę powietrza.

Zbyt mała wilgotność powietrza źle wpływa nasze samopoczucie i . Nasze spojówki szybciej wysychają. Pojawiają się także problemy z oddychaniem, zwłaszcza u osób przeziębionych i alergików (zwiększona ilość kurzu w powietrzu).

pleśń w mieszkaniu, pleśń w domu, pleśń w szafie, jak usunąć grzyba ze ścian, pleśń w domu jak usunąć, pleśń w domu a zdrowie, pleśń na ścianach, zagrzybione mieszkanie, pleśń w łazience, grzyb w łazience
Pleśń w mieszkaniu

Zbyt duża wilgotność sprzyja przede wszystkim rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni. Szczególnie narażone są kuchnia i łazienka – miejsca, w których panuje wysoka temperatura i duża wilgotność. Codzienne czynności, takie jak , pranie, suszenie ubrań mają wpływ na wzrost wilgotności powietrza. Szczególnie narażone są małe łazienki bez okien i odpowiedniej wentylacji.

Obecność pleśni i grzybów objawia się charakterystycznym zgniłym zapachem. W kątach pojawiają się czarne plamy. Zarodniki grzybów są niebezpieczne dla zdrowia, mogą powodować alergie i schorzenia układu oddechowego. Ponadto obecność grzyba w mieszkaniu prowadzi do zniszczeń ścian i mebli.

Jak więc uniknąć powstawania nadmiernej wilgoci w mieszkaniu w mieszkaniu?

Główną przyczyną powstawania grzyba w pomieszczeniach jest nadmierna wilgotność powietrza oraz krople wody osiadające na ścianach, meblach. Aby tego uniknąć:

  • Starajmy się ograniczyć ilość skondensowanej pary wodnej w powietrzu podczas gotowania. Sprawnie działający okap kuchenny rozwiąże problem.
  • Jeżeli posiadamy okno w łazience warto je uchylić zwłaszcza po gorącej kąpieli czy prysznicu. Jeśli jednak nie mamy takiego udogodnienia nie zamykajmy szczelnie po wyjściu z łazienki
  • Pranie suszmy na dworze lub balkonie. Starajmy unikać suszenia rzeczy na grzejnikach.
  • Jeśli zauważysz, że okno pokrywa się mgłą to przewietrz pokój. Wilgotność powietrza powinna się ustabilizować.
  • Nigdy nie wkładaj wilgotnych ubrań do szaf. Odrobina wilgoci w zamkniętym meblu powoduje szybki rozwój pleśni.

Miejsca zaatakowane grzybem należy potraktować chemią. Czasami wystarczy spryskać powierzchnię z czarnym nalotem środkiem wybielającym zawierającym chlor. Dostępne są również środki, które dodaje się do farb malarskich, klejowych i emulsyjnych a także na . Preparaty te nie zmieniają koloru . Decydując się na remont trzeba zwrócić uwagę czy wykwit jest powierzchniowy czy przerósł tynk. Jeśli grzyb przeniknął do tynku należy go zerwać i dokładnie oczyścić podłoże. Jeżeli grzyb zaatakował tylko powierzchnię używamy tylko .