Strona Główna » Zdrowie » Choroby i leczenie » Jak uniknąć problemów żołądkowych w wakacje

Jak uniknąć problemów żołądkowych w wakacje

Brzydka pogoda może zepsuć . Na deszcze oraz chłód niewiele można poradzić. Jednak nic tak nie psuje urlopu jak tzw. sensacje żołądkowe. Wymioty, biegunka, wszystko to powoduje, że z przyjemności odpoczynku nie zostaje już nic. Z tego powodu przed wyjazdem – czy to zagranicznym, czy krajowym – trzeba wiedzieć jak ustrzec się przed spędzeniem urlopu w toalecie.

jedzenie podczas wakacji, ból brzucha na wakacjach, jak nie zachorować na wakacjach, na co uważać na wakacjach

Ostrożnie z wodą na wakacjach

Głównym czynnikiem mogącym doprowadzić do pojawienia się problemów żołądkowych jest , a dokładniej żyjące w niej bakterie i drobnoustroje. Nie w każdym miejscu, w którym spędza się wakacje jest wysokiej jakości i nadaje się do picia bez odpowiedniej obróbki. Zazwyczaj, nawet jeżeli właściciel hotelu czy pensjonatu mówi, że jest filtrowana lepiej nie wierzyć do końca – szczególnie jeśli wakacje spędza się w egzotycznym miejscu – i przed jej wypiciem przegotować ją dobrze. Podczas gotowania zabija się szkodliwe bakterie, które mogłyby wywołać problemy ze strony układu pokarmowego. Popijanie wody z kranu w nieznanym miejscu nie jest dobrym pomysłem i szybko może doprowadzić do komplikacji zdrowotnych. musi być przegotowana albo zakupiona w sklepie, w butelce, z oryginalną nakrętką.

Dbanie o pewne źródła wody jest szczególnie istotne w krajach zagranicznych, pozaeuropejskich, np. Indie, kraje afrykańskie, Meksyk, gdzie nie zawsze można być pewnym braku drobnoustrojów w wodzie. Jednocześnie – niezależnie od miejsca – trzeba wystrzegać się picia wody z rzek oraz jezior, gdyż mogą być zanieczyszczone.

i warzywa za granicą

Wakacje to czas, kiedy można korzystać z dobrodziejstw natury w postaci owoców oraz warzyw. Trudno sobie odmówić przyjemności podjadania soczystych smakołyków, jednak trzeba uważać, ponieważ i one mogą doprowadzić do pojawienia się komplikacji żołądkowych – biegunki, wymiotów. W skrajnych przypadkach owoce i warzywa z niepewnego źródła mogą powodować żółtaczkę pokarmową.

Aby uniknąć problemów konieczne jest zadbanie o przygotowanie owoców w odpowiedni sposób, czyli sparzenie ich skórki bardzo gorącą, przegotowaną wodą. Samo umycie w misce lub pod kranem usunie jedynie kurz, a nie drobnoustroje. Po oczyszczeniu skórki wrzątkiem obrać z niej owoc i dopiero wtedy jeść albo pokroić na kawałki. Jest to niezwykle istotne przy częstowaniu owocami , ponieważ ich układ pokarmowy jest wrażliwszy

Niezbędne mycie rąk

Mycie rąk przed jedzeniem powinno stać się nawykiem, jednakże podczas wakacji warto pamiętać o tej czynności szczególnie. na plaży, wycieczka, zabawy w parkach rozrywki, wszystko to wymaga używania dłoni i dotykania nimi różnych rzeczy wokół. Nie wszystkie są czyste, a na niektórych mogą znajdować się niekorzystne dla układu pokarmowego bakterie. Jeśli nie zachowa się odpowiedniej higieny rąk, lecz od razu siada się do jedzenia, picia lub odruchowo dotyka się palcami twarzy o przeniesienie wirusów nietrudno. Krótko po tym może pojawić się biegunka albo wymioty. Aby uniknąć dolegliwości konieczne jest przedsięwzięcie środków prewencyjnych czyli mycie dłoni po powrocie do pokoju hotelowego – wodą i mydłem, sama woda to za mało. Gdy planuje się całodniowy pobyt z dala od dostępu do kranu z czystą wodą, warto zaopatrzyć się w żele antybakteryjne do rąk – nie wymagające spłukiwania – albo chusteczki nawilżone o działaniu bakteriobójczym.

Zobacz także

Gdzie na egzotyczne wakacje? Oto 7 podpowiedzi!

Nie wystarczają ci standardowe rozwiązania. Szukasz czegoś więcej niż tygodniowe all inclusive w Turcji. Słowem …