Strona Główna » Dom i ogród » Bezpieczeństwo w domu » Jak wybrać zamek do drzwi?

Jak wybrać zamek do drzwi?

zamek do drzwi, drzwi zewnętrzne, zatrzask do drzwi, jaki zamek wybrać, zabezpieczanie drzwi
Zamek do zewnętrznych
Gdy już wiemy jakie wybrać drzwi do naszego domu to warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego do nich zamka. Od tego jaki wybierzemy zależy w końcu lokatorów domu czy też mieszkania.

Przy zakupie zamka, poza funkcjonalnością i estetyką wykonania, należy się kierować jego odpornością na włamanie. Najlepiej, aby zamek miał potwierdzony certyfikat bezpieczeństwa.  Warto tutaj dodać, że w przypadku włamania do domu ubezpieczyciel na pewno zapyta jaki zamek był zamontowany w drzwiach zewnętrznych. Dlatego, aby uniknąć problemów w przyszłości lepiej zakupić droższy zamek z atestem, ale sprawdzony.
Atest klasy C (atest jest wymagany przez ubezpieczycieli). Otwarcie takiego zamka zajmuje złodziejowi ponad 6 minut. Jeśli udaje się to zrobić w ciągu 3-6 minut, zamek ma klasę B.

Czy zamek Gerda wystarczy?

Wiadomo, że zamki Gerdy świadczą o bezpieczeństwie i gwarancji jakości. Wiadome też jest, że nie należą do tanich. Zamiast montować jeden drogi zamek,  lepiej jak zamontujemy dwa lub trzy zamki spełniające atesty bezpieczeństwa wymagane przez ubezpieczycieli. W drzwiach wejściowych najlepiej zamontować dwa lub nawet trzy zamki.
Dobrze, jeśli zamki pochodzą od różnych producentów – złodziejowi trudniej je wówczas sforsować. Ale więcej niż trzy zamki osłabiają konstrukcję drzwi. Gdy montowany jest jeden zamek, to powinien on mieć rygiel z kilkoma bolcami i wymienną wkładkę.

Kiedy wymieniać wkładkę?

Kiedy już wybrałeś zamek to pamiętaj, aby nie udostępniać kluczy do domu nieodpowiednim osobom. Jeżeli klucze do mieszkania trafiły w obce ręce (kradzież, remont, wynajęcie itp.) to należy wymienić wkładkę. Pamiętaj, że do zamków atestowanych należy to robić tylko w autoryzowanym punkcie lub u producenta na podstawie kodowanej karty zakupu.

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość

Zobacz także

Szelki dla psa – wszystko co powinniśmy o nich wiedzieć

Szelki dla psa to wygodne i praktyczne rozwiązanie, mogące stanowić alternatywę dla obroży. Najczęściej są …

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość