Strona Główna » Dom i ogród » Nietypowe zastosowania herbaty

Nietypowe zastosowania herbaty

to jeden z dwóch najpopularniejszych napojów na świecie. Czarna, czerwona lub zielona jest z chęcią parzona zarówno jako dodatek do śniadania, jak i urozmaicenie popołudnia. Jednak poza swoją podstawową funkcją – napoju – ma jeszcze inne zastosowania. Jakie? Sprawdź poniżej.

herbata zastosowanie, herbata jako nawóz dla roślin, herbata farbowanie włosów, herbata farbowanie, herbata fusy, herbata napar, czyszczenie herbatą, czyszczenie mebli herbatą, barwienie herbatą

Herbata jako nawóz dla roślin

Zamiast wydawać pieniądze na kupowanie specjalnego nawozu do roślin, można posłużyć się złocistą herbatą. lubią się nią delektować tak samo, jak ludzie. Wystarczy zaparzyć herbatę – ekspresową lub liściastą – ostudzić i podlać naparem domowe . Taki zabieg raz w tygodniu powoduje, że zaczną rosnąć zdrowe i znacznie bujniejsze, niż dotąd. Taki nawóz odpowiada szczególnie paprotkom, jednak nie pogardzą nim również inne .

Herbata złagodzi ból oczu

Herbata może pomóc także obolałym albo opuchniętym oczom. Doskonale radzi sobie ze zmniejszaniem zmęczenia oczu po całym dniu wpatrywania się w monitor. Wystarczy zaparzyć mocną herbatę – 1 torebka herbaty na ½ szklanki wrzątku – lekko ostudzić, a następnie zanurzyć w płynie płatki kosmetyczne. Nasączone waciki położyć na powieki i pozostawić na 10-15 minut. Herbata przyniesie ulgę relaksując oraz mięśnie wokół nich.

Herbata jako środek do czyszczenia mebli

Zamiast tylko popijać herbatę można użyć jej przy domowych porządkach. Dzięki niej zarówno ciemne meble, jak i lustra, trudne do utrzymania w czystości, mogą zostać doprowadzone do idealnego wyglądu. Do mycia wystarczy mocna herbata, którą należy przemywać powierzchnię lustra albo mebli. Po przemyciu osuszyć. Herbata przywraca lustrom blask, meblom połysk, a do tego nie pozostawia smug, jak zwykła woda.

włosów herbatą

Niewiele kobiet o tym wie, choć leży to w ich interesie, że czarna herbata potrafi zastąpić farbę do włosów. Zamiast używania henny, która często brudzi i nie zawsze pozwala uzyskać równomierny kolor, można użyć aromatycznej herbaty. Pogłębi naturalny, brązowy kolor, zmieni jasne w ciemniejsze i skutecznie zakryje pierwsze oznaki siwienia. Aby wykonać farbowanie potrzebne są 4 torebki herbaty oraz 1 torebka szałwii. Całość trzeba zalać wrzątkiem i odstawić na 12 godzin, najlepiej na noc. Po tym czasie jest gotowy do użycia. Wystarczy dokładnie polać nim i pozostawić na 40 minut, a następnie spłukać. nabiorą głębokiej, brązowej barwy.

Barwienie przy użyciu herbaty

Poza farbowaniem włosów, herbata nadaje się dobrze również do farbowania papieru – białego albo o beżowej barwie. Jest to przydatne, kiedy wykonuje się samodzielnie kartki z życzeniami, z papieru bądź inne ozdoby. Wystarczy zaparzyć mocną herbatę i pędzlem lub torebką malować po czystej kartce. Wygnie się ona lekko, lecz zmieni kolor. W zależności od ilości nałożonych warstw herbacianych, barwa będzie jasna lub ciemna. Po wyschnięciu wystarczy wyprasować kartkę i gotowe, można używać papieru w dowolnym celu. W podobny sposób można zabarwić tkaninę.

Usuwa brzydki stóp

Nieprzyjemny zapach stóp może być poważnym dyskomfortem dla każdego.  Jeżeli wszystkie dostępne środki zawiodły, należy wypróbować moczenie stóp w herbacie. Jest to sposób łatwy i przyjemny. Jedyne, co trzeba zrobić to zaparzyć 4 torebki herbaty ekspresowej w 1 szklance wrzątku. Gdy napar będzie chłodny, przelać go do miski i moczyć w nim stopy przez 30 minut. Najlepiej usiąść wtedy przed telewizorem albo z książką w ręku. Stosować codziennie.

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość

Zobacz także

Jak zrobić maseczkę do twarzy ze śmietany

Jak zrobić maseczki na bazie śmietany?

Maseczka do twarzy na bazie śmietany Śmietana bywa kojarzona zarówno ze smacznym, jak i tuczącym produktem …

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość