Strona Główna » Hobby » Sposób na zakwasy: jak zapobiegać i jak się pozbyć?

Sposób na zakwasy: jak zapobiegać i jak się pozbyć?

Zapewne większość ludzi przeżyło te nie przyjemne uczucie, czyli nieznośny mięśni na drugi, trzeci dzień po ćwiczeniach, który sprawia, że odechciewa się uprawiać jakikolwiek ćwiczeń. Zobacz czym tak naprawdę są , jak im zapobiegać i jak pozbyć się zakwasów.

Sposób an zakwasy, domowe sposoby na zakwasy, jak leczyć zakwasy, jak się pozbyć zakwasów, sposoby na zakwasy, zakwasy, zakwasy po bieganiu

Panuje powszechna opinia, że za zakwasy jest odpowiedzialny kwas mlekowy (stąd nazwa). Kwas mlekowy jest produktem przemiany materii, który rzeczywiście powstaje podczas ćwiczeń fizycznych. Ich występowanie możemy odczuć na przykład podczas podnoszenia ciężarów, kiedy w mięśniach odczuwamy charakterystyczne pieczenie. Kwas mlekowy jest szybko wydalany z organizmu i to nie on jest odpowiedzialny za bóle mięśni na drugi dzień po treningu.

Zakwasami powszechnie nazywamy zespół opóźnionego bólu mięśniowego i spowodowany jest mikrouszkodzeniami mięśni, które nie były przygotowane na odpowiednio rozciąganie i nieprzystosowane do wzmożonego wysiłku. Te uszkodzenia objawiające się bólem mogą trwać nawet 5-7 dni.

Jak zapobiegać powstawiania zakwasom?

  • Bardzo ważne jest stosowanie prawidłowej rozgrzewki przed ćwiczeniami. powinny być rozciągnięte zanim zaczniemy pracować z ciężarami.
  • Oprócz rozgrzewki i rozciągania się ważna jest też regularność ćwiczeń. Powinniśmy stosować mniejsze obciążenia, małą dynamikę ruchu, które z kolejnym treningiem powinniśmy zwiększać.
  • W czasie ćwiczeń pamiętaj o oddechu. Nie wstrzymuj go, oddychaj głęboko. Zwiększy to wytrzymałość w czasie wykonywania ćwiczeń i zapobiega zakwasom.
  • Pomiędzy ćwiczeniami wykonuj lekki streching. Rozciągania nigdy za dużo nie tylko przed i po ale także w czasie treningu.

Co zrobić aby zmniejszyć objawy zakwasów?

  • Pij sok z wiśni. Według badań sok z wiśni wypity przed intensywnymi ćwiczeniami, zmniejsza ból mięśni zwany zakwasami. Wypity po treningu szybciej pozwoli nam pokonać ból. Wiśnie posiadają wiele związków o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym.
  • Wysoka temperatura panująca w saunie rozluźni naciągnięte mięśnie i zredukuje bolesność mięśni. Wizyta w saunie poprawia krążenie przez co dotlenia organizm przez co jesteśmy bardziej zrelaksowani.
  • Chociaż zabrzmi to dziwnie to sposobem na pozbycie się zakwasów jest inny wysiłek fizyczny. będzie idealny. Nie dość, że przez wysiłek fizyczny pozbędziemy się zakwasów to jeszcze woda pomoże zrelaksować i rozluźnić napięte mięśnie. Pobieganie na bieżni przed i po treningu to również dobry pomysł.
  • Weź . Wodny masaż ze strumieni zimnej i ciepłej wody zrelaksuje obolałe mięśnie.
  • Weź gorącą . Podobnie jak prysznic pozwoli zrelaksować się mięśniom.
  • Rozmasuj bolące miejsca. Delikatny masaż złagodzi ból i rozluźni spięte mięśnie.

Panuje powszechna opinia, że wypicie piwa powoduje zmniejszenie objawów zakwasów. Niestety nie jest to prawda. Żadne badania tego nie potwierdzają a jeśli komuś pomogło to najprawdopodobniej na zasadzie placebo. Ponadto jest bardzo kaloryczne i warto się zastanowić czy warto te puste kalorie pochłaniać zaraz po treningu.

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość

Zobacz także

Żyj zdrowo, żyj sportowo

Dbanie o zdrowie to nie tylko konieczność, jeśli chcesz się cieszyć długim życiem. To także …

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość