Strona Główna » Zdrowie » Choroby i leczenie » Chmiel jako środek przeciwłupieżowy

Chmiel jako środek przeciwłupieżowy

Naturalny środek przeciwłupieżowy, rośliny na łupież, usuwanie łupieżu, łupież skóry, Medycyna naturalna, domowe sposoby na łupież
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
Naturalny środek przeciwłupieżowy

zwyczajny (Humulus lupulus)

Chmiel pochodzi prawdopodobnie z Azji. W Europie chmiel rośnie od Wielkiej Brytanii i Szwecji po kraje śródziemnomorskie i Kaukaz, ale spotkać go można również na Syberii i w Ameryce Północnej. Jest często spotykanym pnączem rosnącym dziko w całym naszym kraju, ale najczęściej spotykamy go w lasach i wilgotnych zaroślach, zwłaszcza nadwodnych. Występuje także dość często w ogrodach i parkach, a także uprawiany jest na plantacjach zakładanych dla potrzeb przemysłu fermentacyjnego (wyrobu piwa) i zielarskiego.

Chmiel to roślina pnąca się dookoła drzew i krzewów, z których zwisają jego pędy dochodzące do kilku metrów długości parami naprzemianległe, dłoniasto 3-5-klapowane, na brzegu grubo ząbkowane, z wierzchu szorstkie. Kwitnie od lipca do września, wytwarzając zielonkawe rozdzielnopłciowe, wiatropylne. Znaczenie dla ziołolecznictwa mają tylko egzemplarze żeńskie, czyli wytwarzające najpierw jasnozielone, a później żółknące i brunatniejące szyszki.

Szyszki chmielu zbiera się w dni pogodne, w sierpniu, na początku ich dojrzewania, a więc kiedy przybierają żółtozielony odcień. Suszyć je trzeba szybko, rozłożone cienką warstwą w cieniu, w miejscach suchych i przewiewnych. Przechowywać w naczyniach szczelnie zamkniętych.

Na powierzchni każdej szyszki występują włoski gruczołowe wypełnione żółtą lub czerwonawo-żółtą substancją, które w trakcie suszenia szyszek okruszają się przybierając postać lepkiego proszku, zwanego lupuliną, a stanowiącego również cenny surowiec zielarski.

Chmiel (zarówno szyszki, jak i lupulina) działa uspokajająco, pobudza czynności żołądka, ułatwiając trawienie i przyswajanie pokarmów, wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, zmniejsza popęd płciowy.

Na następnej stronie przeczytasz  przepisy na napary z chmielu i jak zrobić naturalną płukankę do włosów.

Zobacz także

Olejki eteryczne i ich nietypowe zastosowanie

Olejki eteryczne i ich nietypowe zastosowanie.

FacebookTwitterGoogle+Pinterest Gdy mowa jest o olejkach eterycznych, zazwyczaj myśli się o nadawaniu zapachu pomieszczeniom, a …

Pin It on Pinterest

Share This

Udostępnij znajomym...

Jeśli ten artykuł Ci się spodobał to udostępnij go znajomym