Strona Główna » Zdrowie » Choroby i leczenie » Chmiel jako środek przeciwłupieżowy

Chmiel jako środek przeciwłupieżowy

Naturalny środek przeciwłupieżowy, rośliny na łupież, usuwanie łupieżu, łupież skóry, Medycyna naturalna, domowe sposoby na łupież
Naturalny środek przeciwłupieżowy

zwyczajny (Humulus lupulus)

Chmiel pochodzi prawdopodobnie z Azji. W Europie chmiel rośnie od Wielkiej Brytanii i Szwecji po kraje śródziemnomorskie i Kaukaz, ale spotkać go można również na Syberii i w Ameryce Północnej. Jest często spotykanym pnączem rosnącym dziko w całym naszym kraju, ale najczęściej spotykamy go w lasach i wilgotnych zaroślach, zwłaszcza nadwodnych. Występuje także dość często w ogrodach i parkach, a także uprawiany jest na plantacjach zakładanych dla potrzeb przemysłu fermentacyjnego (wyrobu piwa) i zielarskiego.

Chmiel to roślina pnąca się dookoła drzew i krzewów, z których zwisają jego pędy dochodzące do kilku metrów długości Liście parami naprzemianległe, dłoniasto 3-5-klapowane, na brzegu grubo ząbkowane, z wierzchu szorstkie. Kwitnie od lipca do września, wytwarzając zielonkawe kwiaty rozdzielnopłciowe, wiatropylne. Znaczenie dla ziołolecznictwa mają tylko egzemplarze żeńskie, czyli wytwarzające najpierw jasnozielone, a później żółknące i brunatniejące szyszki.

Szyszki chmielu zbiera się w dni pogodne, w sierpniu, na początku ich dojrzewania, a więc kiedy przybierają żółtozielony odcień. Suszyć je trzeba szybko, rozłożone cienką warstwą w cieniu, w miejscach suchych i przewiewnych. Przechowywać w naczyniach szczelnie zamkniętych.

Na powierzchni każdej szyszki występują włoski gruczołowe wypełnione żółtą lub czerwonawo-żółtą substancją, które w trakcie suszenia szyszek okruszają się przybierając postać lepkiego proszku, zwanego lupuliną, a stanowiącego również cenny surowiec zielarski.

Chmiel (zarówno szyszki, jak i lupulina) działa uspokajająco, pobudza czynności żołądka, ułatwiając trawienie i przyswajanie pokarmów, wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, zmniejsza popęd płciowy.

Na następnej stronie przeczytasz  przepisy na napary z chmielu i jak zrobić naturalną płukankę do włosów.

Zobacz także

10 nietypowych zastosowań wody utlenionej

Woda utleniona wydaje się służyć tylko do jednego celu: przemywania ran. Jednak jej zastosowanie może …