Gorące lato to nie zawsze przyjemność. Gdy leży się na leżaku na świeżym powietrzu z lodami w ręku – tak; jednak w nagrzewającym się mieszkaniu przyjemność jest mniejsza. Jedynym sposobem, żeby poczuć się lepiej jest ochłodzenie mieszkania. Czy wiesz, jak zrobić to skutecznie?
Wiatraki i wiatraczki
Najbardziej rozpowszechnionym sposobem, zwłaszcza że klimatyzacja nie jest powszechna w domach mieszkalnych są różnego rodzaju wiatraki albo wiatraczki. W zależności od pomieszczenia, które ma być chłodzone mogą być duże, stojące z obrotową tarczą, która porusza powietrzem. Do pracy, gdy siedzi się przy biurku lub czyta na fotelu dobrze sprawdzą się mniejsze, dodatkowo chłodzące komputer. Niestety moc wiatraków jest różna i nie jest w stanie skutecznie schłodzić całego mieszkania, a jedynie najbliższą człowiekowi przestrzeń, co sprawia że inne pokoje nadal są gorące. Dodatkowym minusem jest aktywne zbieranie kurzu przez wiatraki, co zmusza użytkownika do regularnego czyszczenia.
Użyteczna klimatyzacja
Najprostszym sposobem chłodzenia mieszkania jest posiadanie klimatyzacji. Można przy jej pomocy obniżyć temperaturę w całym domu, do dowolnej, wybranej na pilocie. Jednak przed podjęciem decyzji o zamontowaniu takiego sprzętu warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Za to oczywiście skuteczne, szybkie schłodzenie mieszkania. Przeciwko, większe koszty zużycia energii elektrycznej, koszt montażu oraz regularnej konserwacji. Niezadbana klimatyzacja może szybko ulec zabrudzeniom albo zagrzybieniu, które jest niebezpieczne dla zdrowia domowników.
Nocny przeciąg
Za dnia, kiedy upał doskwiera najbardziej trudno i wręcz niemożliwe jest ochłodzenie mieszkania. Znacznie lepiej udaje się to nocą, gdy temperatura powietrza spada. Trzeba wykorzystać ten czas i wietrzyć, otwierając przynajmniej 2-3 okna, żeby powietrze swobodnie przepływało między nimi, dostarczając tym samym do orzeźwiającego powietrza. Najlepiej pozostawić okna otwarte na całą noc, wtedy o poranku i przez część dnia mieszkanie będzie chłodniejsze, pod warunkiem jednak, że o poranku zamknie się wcześniej otwarte okna. Przeciąg nie jest korzystnym rozwiązaniem, jeżeli posiada się w domu małe dzieci, ponieważ mogłoby to doprowadzić do ich choroby – należy pamiętać, że angina najczęściej rozwija się właśnie w czasie upałów.
Zaciąganie rolet
Rolety to nie tylko miłe oddzielenie od świata zewnętrznego. To również pomoc w zachowaniu w mieszkaniu znośnej temperatury. Wbrew pozorom zaciąganie rolet i uchylanie okna nie jest tak samo skuteczne, jak zaciągnięcie rolet i zamknięte okno na czas nieobecności w domu. Dzięki temu ani słońce, ani ciepłe powietrze nie nagrzewają pomieszczeń. Jest to szczególnie istotne, gdy okna wychodzą na południową stronę, która z zasady bardziej się nagrzewa, gdyż jest dłużej wystawiona na promieniowanie słoneczne. Dobrze sprawdzą się w roli ochraniacza przed słońcem rolety w jasnych barwach: beżowe, ecru, jasny brąz, które nie tylko ochronią, ale będą też przepuszczały odrobinę światła, nie utrudniając widoczności.
Chłodzenie wodą
W chłodzeniu mieszkania wodą nie chodzi oczywiście o oblewanie ścian płynem, ale o postawienie wieczorem lub późnym popołudniem miski z wodą na parapecie okiennym w pokoju. Za dnia, gdy jest ciepło, wilgotne powietrze nie byłoby korzystne, powodowałoby zaduch, jednak pod wieczór miska z wodą, z której unosi się para będzie bardzo korzystna. Warto dodać do wody olejek cytrusowy lub eukaliptusowy, które dodatkowo odświeżą powietrze.