Jak pozbyć się nalotu na firanach?
Jeżeli zdjęliśmy z kuchennych okien firanki, zanim przejdziecie do jakiegokolwiek prania, najpierw koniecznie namoczmy je w wodzie z dodatkiem zwykłego płynu do mycia naczyń. To prosty i najskuteczniejszy sposób, żeby pozbyć się z naszych kuchennych firan dekoracji osadów z tłuszczu, które w każdej kuchni są nieuniknione.
Bardzo ważna jest kolejność naszych działań, otóż nigdy nie wkładajmy firan do miski, jeżeli najpierw nie nalaliśmy do niej wody i nie rozpuściliśmy w niej detergentu, sody lub płynu do naczyń. Zamieszajmy roztwór i dopiero wówczas włóżmy do niego przygotowaną do prania firanę.
Czego używać do prania firan?
Do prania firan lub zasłon stosujmy przede wszystkim przeznaczone do tego proszki. Jeżeli nie mamy takich w domu, zastosujmy ten stosowany zazwyczaj do bieli. Nasypmy proszku nieco mniej, niż normalnie ponieważ wirujące w naszej pralce firanki i tak wytworzą bardzo dużo piany.
Teraz program, jeżeli nasza pralka nie posiada specjalnego programu do prania firan, użyjmy tego do najbardziej delikatnych tkanin. Chodzi nam o to, aby ruchy bębna były jak najdelikatniejsze, wręcz kołyszące. Maksymalna temperatura prania to oczywiście 40 stopni. Bardzo ważne jest także, aby nie zapełniać pralki naszymi firanami do pełna, a to dlatego, żeby woda mogła swobodnie krążyć i skutecznie wypłukać z włókien cały brud. Zdecydowanie lepiej zrobimy, jeżeli podzielimy nasze pranie na dwie mniejsze porcje i wypierzemy każdą oddzielnie.
Jak prać firany, żeby nie były pogniecione ?
Firany będą mniej pogniecione po wyjęciu z pralki, jeżeli włożymy je do bębna złożone w kostkę i obniżymy szybkość jej wirowania. Dobrą metoda będzie umieszczenie firan w specjalnym worku do prania albo po prostu, do zwykłej poszewki po domowym jaśku.
Co zrobić, aby firany były dłużej czyste i pachnące?
W tym celu bardzo dobrze będzie, jeżeli wypłuczemy firany w krochmalu lub w soli do firan. Usztywnione firany po praniu będą chłonęły zdecydowanie mniej zabrudzeń z otoczenia. Nie jedna z pań z pewnością zna stary sposób naszych babć, żeby przed praniem namaczać firany w wodzie z solą, niestety ten sposób jest o tyle problemowy, że drobinki soli zawsze pozostaną na włóknach i przez to tkaniny będą szybciej chłonęły wilgoć.
Do ostatniego płukania w pralce dodajmy płynu do tkanin, wystarczy lekki ruch woalu, aby we wnętrzu naszego mieszkania lub domu po praniu unosił się przyjemny i świeży zapach. Firany w większości rozwieszamy jeszcze póki są mokre. Jeżeli jednak musimy je wyprasować, przesuwajmy żelazko zawsze wzdłuż nitki. Proste i skuteczne metody , ale naprawdę skuteczne i szybkie w wykonaniu. Zapewnią nam długi i doskonały wygląd firan i okien, a zapach po ich wypraniu będzie długo roznosił się po naszym mieszkaniu.
Osoby, które tutaj trafiły szukały także:
– jak prać i prasować firany,
– jak uprać firanki,
– pranie firan