Wielu osobom podróżowanie z najmłodszymi dziećmi wydaje się nierealne i niewygodne, przez co podróże zostawiają na czas, gdy dziecko podrośnie. Nie jest jednak koniecznością odmawianie sobie wyjazdów nawet gdy dziecko ma kilka miesięcy. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka elementów, dobrze przygotować się do podroży i wyjazd nie będzie problemem.
Środek lokomocji
Pierwszym, o czym trzeba zadecydować to wybór środka komunikacji. Do podróży z maluchem najwygodniejsze jest auto, które nie wymaga dostosowania tempa jazdy ani przerw do innych. W autobusie przerwy są zależne od planu, ewentualnych opóźnień, a pokładowa łazienka nie pozwala na swobodne przebranie malca, gdyby zaszła taka konieczność. W przypadku dalszej podróży, np. zagranicznej i chęci odbycia jej samolotem, dobrze jest zapoznać się z regulaminem linii lotniczych dotyczących nosidełek dla dzieci oraz możliwości ustawiania ich na fotelach samolotowych. Lot powinien być komfortowy dla dziecka, rodziców oraz innych pasażerów.
Przygotowanie dziecka do podróży
Przed rozpoczęciem podróży niezbędne jest przygotowanie dziecka. Nie dotyczy to tylko spakowania akcesoriów dla niego, czyli ubranek, kosmetyków, pieluszek, ale także nakarmienia go przed wyjazdem. Posiłek powinien być niewielki oraz lekki, tak aby dziecko miało pełny brzuch i nie marudziło z głodu, jednak żeby nie było przejedzone. Jeżeli się przeje, może dojść do wymiotów, co zmniejszy komfort podróży.
Jeśli maluch ma chorobę lokomocyjną, wówczas trzeba zaopatrzyć się w lekkie, dopasowane do wieku środki farmakologiczne bądź wodę z imbirem, który łagodzi mdłości. Przydać się może również opaska delikatnie uciskająca nadgarstek, która działa na zasadzie akupunktury. Uciska odpowiednie miejsca zmniejszając dyskomfort.
Przekąski dla malucha
Nawet jeśli przed wyjazdem malec zje śniadanie lub obiad, w trakcie jazdy może zgłodnieć. Oznacza to, że niezbędne jest posiadanie blisko siebie przekąsek dla malca, np. chrupek kukurydzianych, które będzie można mu dać do reki. Dziecko nie tylko będzie jej jadło, zabijając głód, ale również zajmie ręce i nie będzie marudne. Niezbędne jest także posiadanie butelki wody oraz kubka niekapka, który świetnie sprawdza się w trakcie wyjazdów.
Dla rozrywki
Najmłodsze dzieci nie zawsze będą potrzebowały rozrywki. Mogą przespać całą podróż, jednak nie można traktować tego jako pewnik i lepiej mieć w podręcznej torbie ulubionego pluszaka lub inną zabawkę, która zainteresuje malucha. Jest bardzo prawdopodobne, że dziecko będzie całkowicie zafascynowane widokami za oknem, jednak przezorny zawsze ubezpieczony.
Namiastka domu
Poza atrakcjami jedzeniowymi i zabawkami trzeba wziąć na pokład samochodu kocyk dla dziecka, poduszkę, jak również ukochanego pluszaka. Pozwoli to dziecku poczuć się bezpiecznie, dzięki czemu łatwiej zaśnie i jeżeli podróż będzie długa, nie będzie marudzić.
Miejsce docelowe
Przed wyjazdem bardzo ważne jest sprawdzenie czy miejsce, w którym zamierza się spędzić wakacje jest przystosowane do pobytu dzieci. Przed zarezerwowaniem pokoju w hotelu albo pensjonacie dobrze jest zapytać czy w budynku znajdują się przewijaki, czy do pokoju można wstawić łóżeczko oraz czy w jadalni znajdują się krzesła dla dzieci. Znacznie ułatwi to opiekę nad maluchem oraz pakowanie.