Strona Główna » Finanse » Budżet domowy » Jak założyć wspólne konto?

Jak założyć wspólne konto?

Zakładanie wspólnego konta

Wspólne konto, na które wpływają dochody oraz z którego pobiera się na domowe , może okazać się bardzo praktyczne. ma możliwość wspólnego przeglądania rachunku oraz kontroli bieżących wydatków, dlatego jest to wciąż jeden z popularniejszych rachunków bankowych. Jeśli jest się dopiero na etapie wyboru, dobrze jest dowiedzieć się na co zwrócić uwagę przed założeniem i jak wygląda sam proces otwierania konta.

wspólne konto, małżeńskie konto, jak założyć wspólne konto, wspólne konto bankowe, zakładanie wspólnego konta, wspólne konto w banku

Jakie powinno być wspólne konto?

Przede wszystkim nie należy wybierać konta na chybił trafił, pierwszego lepszego, o którym usłyszało się w telewizyjnej reklamie. W taki sposób można trafić na ofertę, która będzie droga i mało korzystna.

Porównując oferty banków i ich rachunków bankowych, trzeba zwrócić uwagę na to czy:

  • opłaty za korzystanie z konta, za karty są niskie,
  • przelewy darmowe oraz wypłata gotówki z każdego bankomatu, nawet innego banku, jest całkowicie darmowa,
  • jest łatwy dostęp do rachunku poprzez stronę internetową banku i czy na pewno jest to dostęp bezpieczny, np. zabezpieczony hasłem lub kodem otrzymanym w momencie założenia rachunku bankowego,
  • opłaty za wydanie karty są niskie lub w ogóle ich nie ma,
  • istnieją bonusowe dla par, np. zwrot części wydatków albo zwolnienie z opłaty za ubezpieczenie, premie za regularne, comiesięczne, wpłacanie określonej sumy na konto, np. 1000 złotych.

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia wspólnego konta?

Kiedy już wybierze się bank spełniający wszystkie warunki, można udać się do placówki bankowej, aby założyć konto. Przed wizytą należy przygotować również odpowiednie dokumenty: dowody osobiste, aktualny adres, numery telefonów każdego z partnerów.

Obecnie możliwe jest zakładanie wspólnego konta również przez Internet, lecz nadal wiele osób czuje się pewniej, jeśli spotka się osobiście z pracownikiem banku.

Wizyta w placówce bankowej

Po przygotowaniu dokumentów, należy udać się do banku. Para, musi zjawić się razem. Nie ma możliwości, aby wspólne konto założyła tylko jedna osoba ze związku.

Pracownik z banku przedstawi jeszcze raz ofertę wybranego konta, związane z nim opłaty oraz promocje, jak również wręczy regulamin. Można przeczytać go na miejscu, choć wygodnym rozwiązaniem jest zapoznanie się z nim w domu, aby oszczędzić na czasie. Po podpisaniu regulaminu, należy złożyć również podpisy na pozostałych dokumentach przedstawionych przez pracownika – uprzednio sprawdzając czy zgadzają się dane – oraz wzór podpisu, który powinien być zgodny z przyszłym podpisem na karcie.

Gdy dopełni się wszystkich formalności, wspólne konto zostanie otworzone. Pozostaje jedynie czekać na otrzymanie kart płatniczych.

Jedna karta albo dwie karty…

Zakładając wspólne konto trzeba zdecydować czy chce się posiadać jedną, czy dwie karty płatnicze. Zdecydowanie wygodniejsze jest posiadanie dwóch, co ułatwia osobne .

W większości banków pierwsze karty bywają obciążone niewielką opłatą, ale każda następna jest już darmowa.

Jednocześnie tuż po otworzeniu wspólnego konta dobrze jest ustalić dzienny limit transakcji, zarówno kartą płatniczą, jak i przez Internet.

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość

Zobacz także

10 rzeczy których nigdy nie należy udostępniać na Facebook’u

Wiele osób nie ma pojęcia o tym, że udostępniane przez nich zdjęcia lub filmy na Facebook’u …

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość