W czasie jesiennych i zimowych chłodów trudno o smaczne i świeże warzywa. W tym okresie z pomocą idą nam kiszonki. Każdy chyba zna te przetwory. Kiszona kapusta czy ogórki są bardzo rozpowszechnione w polskiej kuchni. W niektórych domach jada się kiszone buraki. Coraz bardziej popularna staje się kimchi – warzywa kiszone na sposób koreański. Ale czy znacie kiszone jabłka?
Właściwości kiszonek, właściwości jabłek
Spożywanie kiszonek niesie za sobą wiele korzyści. Stanowią one naturalny probiotyk. Bakterie mlekowe zawarte w kiszonkach pozytywnie wpływają na florę bakteryjną jelit, co za tym idzie na odporność organizmu. Kiszonki zawierają dużo witaminy C, witaminy z grupy B oraz błonnika.
Zobacz też: ogórki małosolne. przepis, właściwości
Jabłka z kolei to źródło witamin, błonnika. Wspomagają odchudzanie, zapobiegają miażdżycy, chronią przed zawałem, mogą zapobiec rakowi jelita grubego. Nic dziwnego, że stare angielskie przysłowie mówi, że jedno jabłko dziennie trzyma doktora z daleka (an apple a day keeps the doctor away).
Kiszone jabłka to połączenie dobroczynnych właściwości jabłek z właściwościami kiszonek. A co najważniejsze kiszone jabłka mają pyszny, niepowtarzalny smak, przesiąknięty przyprawami, w których się kisiły.
Zobacz też: przepis na ciasto jabłkowo-orzechowe
Przepis na kiszone jabłka
Składniki
Jabłka umyj, większe przekrój (nie obieraj ze skórki). Imbir pokrój na plasterki. Jabłka i przyprawy umieść w słoikach. Przygotuj zalewę. W litrze wody rozpuść sól i dodaj sok z kiszonej kapusty. Roztworem zalej jabłka. Słój przykryj talerzem. Zwróć uwagę aby wszystkie jabłka były zanurzone. Po około tygodniu kiszone jabłka są już gotowe i nadają się do jedzenia. Żeby przechować je dłużej zakręć słoiki i wstaw do lodówki lub chłodnej piwnicy.
To jedna z wielu licznych wariacji na temat kiszonych jabłek. Inne przepisy mówią o innych dodatkach – chrzanie, liściach wiśni, porzeczki, winogron czy tymianku. Warto spróbować różne kombinacje i wybrać najlepszy.
Zobacz też: 10 naturalnych wspomagaczy odchudzenia