Kiedy łyk gorącego lub zimnego napoju sprawia, że czujemy przeszywający ból w zębach znaczy to, że mamy nadwrażliwe zęby. Czasami przyczyną bólu może być słodkie lub kwaśne jedzenie a nawet oddychanie zimnym powietrzem. Przyczyną są odsłonięte kanaliki zębowe, które prowadzą do nerwów w zębie. Normalnie zęby pokryte są szkliwem i osłonięte dziąsłami. Stanowi to skuteczną ochronę przed drobinkami jedzenia, zimnem. Najbardziej wrażliwym miejscem zęba jest tak zwana szyjka zęba. Jest to część znajdująca się pomiędzy korzeniem a koroną zęba. Normalnie jest osłonięta dziąsłami.
Według badań w Polsce aż 32% społeczeństwa cierpi na to schorzenie. Pojawia się najczęściej po trzydziestce i z biegiem czasu staje się bardziej uciążliwe. Z czasem zęby się zużywają.
Przyczyny nadwrażliwości zębów
- Zły dobór szczoteczki. Szczoteczki o wysokim poziomie ścieralności powoduje ścieranie zębiny.
- Innym szkodliwym czynnikiem jest tak zwany bruksizm (nocne zgrzytanie zębami).
- Kwaśny skład śliny również powoduje niszczenie szkliwa. Dieta bogata w owoce cytrusowe, mięso, napoje gazowane, czerwone wino, piwo powoduje, że zęby szybko ulegają demineralizacji.
- Także dolegliwości gastryczne, refluks żołądkowo-przełykowy powoduje cofnięcie się kwaśnej zawartości żołądka do ust. Do samo tyczy się częstych wymiotów spowodowanych ciążą czy zatruciem żołądkowym.
- Istnieje również nadwrażliwość pozabiegowa, który powstaje po wizycie u dentysty, kiedy leczenie wymagało głębokiego czyszczenia. Nadwrażliwość taka trwa ok. 2-3 dni.
Jak sobie radzić z nadwrażliwymi zębami?
- Nie obgryzaj paznokci, długopisów, ołówka i innych twardych przedmiotów. Od tego pęka szkliwo.
- Jeżeli jesz dania i pijesz napoje wpływające na kwasowość śliny (owoce cytrusowe, mięso, napoje gazowane, czerwone wino, piwo) po ich spożyciu przepłucz usta wodą.
- Unikaj jedzenia dań słodkich i zimnych. Pod ich wpływem na szkliwie powstają mikroskopijne pęknięcia.
- Jeżeli nie ma powodu nie przyjmuj witaminy C i aspiryny, one również niszczą szkliwo.
- Nie używaj twardej szczotki do zębów. Należy też pamiętać że pionowe szczotkowanie zębów niszczy szkliwo, odsłania szyjki i może podrażnić dziąsła.
- Wybierz pastę zawierającą fluor czyli aminofluorek. Pasty wybielające mogą działać zbyt silnie powodując osłabienie skrzliwia.
- Przed myciem zębów użyj płukanki, która zmiękcza osad. Po umyciu zębów i nitkowaniu użyj płukanki do zębów wrażliwych. W jej skład wchodzą środki zmniejszające wrażliwość zakończeń nerwowych.
- Nie pal papierosów. Sprzyjają one stanom zapalnym dziąseł co prowadzi do odsłonięcia szyjek zęba.
- Jeżeli zabiegi higieniczne nie uwolnią cię od bólu udaj się do stomatologa. Zaproponuje on odpowiednią metodę leczenia, która polega na pokrywaniu zębów substancjami, które chronią zęby przed czynnikami zewnętrznymi.