Strona Główna » Hobby » Na czym polega trening funkcjonalny i jakie są jego zalety?

Na czym polega trening funkcjonalny i jakie są jego zalety?

Moda na aktywność fizyczną w społeczeństwie sprawiła, że coraz popularniejsze stają się różnego rodzaju wyszukane ćwiczenia. Zwykłe bieganie i klasyczne ćwiczenia na siłowni przestają wystarczać nawet amatorom. Podpatrując profesjonalnych sportowców można wprowadzić do własnego treningu wiele ciekawych elementów. Jednym z nich jest właśnie .

trening funkcjonalny, zalety treningu funkcjonalnego, trening funkcjonalny opis, czym jest trening funkcjonalny, trx, gumy trening, trening piłka lekarska,

W dużym skrócie funkcjonalny to rodzaj intensywnych ćwiczeń, których celem jest wszechstronne wzmocnienie mięśni bez rozbudowywania masy mięśniowej. W nowoczesnym treningu funkcjonalnym duży nacisk kładzie się na tzw. głębokie, które okalają kości i odpowiadają za stabilizację szkieletu. głębokie są niewidoczne, a podczas zwykłego treningu pracują głównie zewnętrzne. Fizjoterapeuci głębokie nazywają „gorsetem mięśniowym”. Dobrze wytrenowane głębokie sprawiają, że zdecydowanie lepiej prezentują się grzbietu i brzucha.

Ćwiczenia składające się na trening funkcjonalny imitują ruchy, które w ciągu dnia wykonujemy bardzo często. Pozornie te ćwiczenia wydają się proste jednak pierwsze tego typu treningi przyprawiają nieprzygotowany organizm o kilkudniowe . Wykonywane w trakcie treningu funkcjonalnego ćwiczenia z założenia mają angażować jak największą liczbę stawów. Dzięki temu lepiej działa układ krążenia oraz wzrasta wydolność.

Sam trening funkcjonalny wywodzi się bezpośrednio z rehabilitacji. Wiele ćwiczeń wykonuje się przy użyciu przyrządów służących na co dzień fizjoterapeutom do pracy z osobami po wypadkach bądź ciężkich kontuzjach. Są to między innymi dyski sensomotoryczne, pasy TRX, gumy, czy piłki lekarskie. Sam trening funkcjonalny jest urozmaiceniem żmudnego wysiłku, a wielu sportowców podkreśla jako jego główną zaletę oderwanie od rutyny.

Przyrządy wykorzystywane do treningu funkcjonalnego mają zapewnić nieskrępowany, nieograniczony, wielopłaszczyznowy ruch, aktywizujący do pracy całe . W czasie zwykłego biegania nie pracują w sposób maksymalny wszystkie mięśnie i stawy, dlatego bardzo ważny jest odpowiedni balans pomiędzy mięśniami które wykorzystujemy często, a mięśniami, z których nie korzystamy praktycznie w ogóle. Odpowiednio wzmocnione mięśnie głębokie zapobiegają w sposób naturalny kontuzjom związanym z przeciążeniem mięśni zewnętrznych.

W dzisiejszych czasach w każdym klubie możemy znaleźć przyrządy do treningu funkcjonalnego. Pierwsze treningi najlepiej przeprowadzić pod okiem doświadczonych instruktorów. Z czasem jednak trening funkcjonalny staje się nawykiem, bez którego nie można się obejść. Ćwiczenia są na tyle różnorodne, że eksperymentować można z nimi do woli i nie sposób się nimi znudzić.

Zobacz także

Wakacje we Włoszech

Poznaj sposób na… udane wakacje we Włoszech!

Sposobów na udane wakacje we Włoszech jest dokładnie tyle, ile osób decydujących się na podróż …