Strona Główna » Dom i ogród » Plamy po przypaleniu żelazkiem – jak uratować materiał?

Plamy po przypaleniu żelazkiem – jak uratować materiał?

Czasami wystarczy chwila nieuwagi – zadzwoni , zagapimy się w telewizor i nieszczęście gotowe. Na prasowanym ubraniu w miejscu, w którym stało żelazko pojawia się ciemny ślad. Jeśli materiał przypalił się nieznacznie możemy spróbować go uratować.

Plamy z przypalenia z żelazkiem - jak uratować materiał
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest

Przypalenie żelazkiem – materiał kontra boraks

Boraks to ekologiczny środek mający wszechstronne zastosowanie. Można go kupić w sklepach chemicznych, aptekach czy sklepach internetowych. Za pomocą boraksu można usuwać po przypaleniu żelazkiem. Przygotuj roztwór boraksu (2 łyżeczki na szklankę wody) i przetrzyj zabrudzenie. Wypłucz w letniej wodzie i przeprasuj.

Przypalenie żelazkiem – materiał kontra utleniona

Woda utleniona to środek to środek to dezynfekcji ran (do kupienia w aptece). Oprócz właściwości odkażających między innymi stosuje się do wywabia przypalenia plam po przypaleniu żelazkiem. Zabrudzony materiał przetrzyj wacikiem namoczonym w wodzie utlenionej i wystawić na działanie słońca. UWAGA zanim zaczniemy ratować tą metodą ubranie należy sprawdzić w niewidocznym miejscu czy woda utleniona nie odbarwia materiału.

Przypalenie żelazkiem bawełnianych ubrań

Szczególnie przykre są przypalenia żelazkiem na białych bluzkach, obrusach wykonanych z lnu i bawełny. Aby przywrócić im „niewinność” można moczyć poplamione tkaniny w mieszaninie wody i kwaśnego mleka (1:1).

Przypalenie żelazkiem kontra sól

Innym sposobem na plamy po żelazku jest zwilżenie zabrudzonego materiału wodą i wcieranie dużej ilości soli. Wywieszamy na kilka godzin na , a następnie pierzemy.

Zobacz też nietypowe zastosowania soli.

Przypalenie żelazkiem kontra ścierny.

Z niektórych ubrań przypalenia żelazkiem będą mniej widoczne jeżeli zetrzemy je papierem ściernym. Pozwala to usunąć przypalone włoski i zmniejsza połysk. Trzeba bardzo uważać ponieważ zabieg taki osłabia włókno.

Przypalenie żelazkiem kontra

Niewielkie przypalenia można przemyć sokiem z cytryny (roztworem kwasku cytrynowego) i wystawić na słońce. Metodę tę stosujemy do tkanin białych i o trwałych kolorach.

Przypalenie żelazkiem dywanu

Jeżeli zdarzy się nam przypalić żelazkiem dywan sporządzamy gęstą pastę z boraksu i ciepłej wody. Wcieramy ją w plamę a kiedy wyschnie odkurzamy i zmywamy wilgotną szmatką.

A Wy znacie jakieś sposoby na plamy po żelazku? Podzielcie się w komentarzu.

Osoby, które tutaj trafiły szukały również:
świecące plamy po żelazku
po żelazku
błyszczące plamy po żelazku
plamy z żelazka

Zobacz także

porzadki-w-ogrodzie

Jesienne porządki w ogrodzie. Co należy zrobić przed zimą?

FacebookTwitterGoogle+Pinterest Każda pora roku wymaga odpowiedniego przygotowania ogrodu. Przed nadejściem wiosny sprząta się pozostałości zimy, …

Pin It on Pinterest

Share This

Udostępnij znajomym...

Jeśli ten artykuł Ci się spodobał to udostępnij go znajomym