Strona Główna » Uroda » Higiena i naturalne metody » Jak dbać o zarost? Pielęgnacja brody i wąsów

Jak dbać o zarost? Pielęgnacja brody i wąsów

Jak dbać o brodę i ?

Zarost na twarzy, wąsy, a szczególnie , wróciły do łask i coraz chętniej noszą je modni panowie. Jednak nie są to już czasy, gdy na twarzy mogły po prostu rosnąć. Broda i wąsy muszą być zadbane, aby uchodzić za seksowny dodatek. Dla laików, którzy dopiero zaczynają z zarostem, przedstawiamy kilka przydatnych rad.

Jak dbać o brodę i wąsy

zarostu

Zarost, jak wszystkie włosy na ciele oraz samo ciało, powinien być dobrze odżywiony. Oznacza to, że trzeba zwracać uwagę na to, co się jada, gdyż w przeciwnym wypadku włosom zabraknie budulca. Najważniejsze w diecie dobrej dla włosów jest dostarczanie organizmowi białka. Stanowi ono podstawę budowy włosa, zarówno na czubku głowy, jak i na policzkach. Duże ilości białka znajdują się w jajkach oraz mięsie drobiowym. Poza nim przyda się także błonnik – płatki owsiane, warzywa zielone – jak i nienasycone tłuszcze oraz witaminy, zapewniające nie tylko , ale i poprawny wygląd zarostu.

Mycie zarostu

Broda i wąsy są narażone na liczne codzienne zanieczyszczenia. Mogą zostać na nich kawałeczki jedzenia, tłuszcze z posiłków, zapachy z całego dnia, spalin, co sprawia że zarost nie wygląda dobrze. Jednocześnie zabrudzenie brody i wąsów może doprowadzić do pojawienia się wyprysków na skórze.
Zarost można myć zwykłym szamponem odżywczym na bazie naturalnych składników – jest to bardzo istotne. Ten kosmetyk sprawdza się, kiedy broda jest gęsta i układa się poprawnie po myciu. Jeśli pomimo czyszczenia wydaje się, że zarost nadal jest brudny, kręci się, wygląda mało estetycznie, wtedy dobrze jest sięgnąć po przeznaczony specjalnie do brody. Jest on znacznie korzystniejszy dla zarostu ze względu na lepszą konsystencję – lżejszą – oraz ułatwienie w układaniu się włosków, nie ma obawy, że każdy będzie kręcił się w inną stronę.

Pielegnacja zarostu

zarostu

Samo umycie brody i wąsów szamponem to za mało. Potrzebne jest również prawidłowe nawilżenie. Kiedy rośnie broda blokowane jest wydzielanie serum przez skórę, jest go mniej w tym obszarze, co sprawia że jest bardziej sucha i szorstka. Taki stan to z kolei gotowe zaproszenie dla podrażnień, ran, łuszczenia się skóry i tym samym drobinek skóry pomiędzy włoskami. Do nawilżania najlepiej sprawdza się olejek przeznaczony do zarostu na twarzy, który musi znaleźć się w szafce każdego brodacza.
Olejek ma za zadanie nawilżyć brodę, wąsy, a przede wszystkim skórę pod nią, żeby uchronić ją przed urazami. Skóra zyskuje ochronną warstwę, natomiast sam olejek zabezpiecza włoski zarostu przed wchłanianiem nieprzyjemnych zapachów oraz substancji z zewnątrz. Uzupełnia też strukturę włosów wzmacniając je od zewnątrz i od środka. Dodatkowo, jeśli olejek posiada zapach, staje się niczym perfumy dla każdego mężczyzny.

Czesanie i przycinanie zarostu

Dla zachowania dobrego wyglądu zarostu niezbędne jest również jego czesanie oraz przycinanie. W przeciwnym razie zamiast eleganckiej brody uzyska się niekształtne owłosienie. Jeśli jest się początkującym właścicielem rosnącego zarostu można zacząć od mocnego grzebyka, jednak znacznie lepiej sprawdzi się szczotka do brody, wykonana z naturalnego włosia. Regularne, codzienne czesanie pozwala pozbyć się martwych włosów, martwego naskórka oraz zapewnia znacznie korzystniejsze układanie się zarostu. Zaletą czesania jest również wczesywanie składników odżywczych, np. z olejku, głębiej.
Przycinanie jest równie ważne jak wyczesywanie zarostu. Na początku warto podcinać ją u specjalisty, ale wraz ze zdobywaną praktyką w zakresie dbania o zarost można poradzić sobie samodzielnie. Przydadzą się do tego do brody oraz trymer, które ułatwią utrzymanie włosków w porządku i ich skracanie, przycinanie w dowolnym momencie.

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość

Zobacz także

Żyj zdrowo, żyj sportowo

Dbanie o zdrowie to nie tylko konieczność, jeśli chcesz się cieszyć długim życiem. To także …

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość