Przyjaźń rozwija się powoli i często potrzebuje lat, żeby stać się mocną i trwałą. Jednak osiągnięcie bliskiej zażyłości z kimś, niej jest znakiem z rezygnacji z dbania o przyjaźń. Bez odpowiedniej pielęgnacji, cenna relacja rozluźni się, a nawet całkowicie zniknie. Nie warto na to pozwolić, ponieważ jest to jedno z najcenniejszych ludzkich uczuć.
Przyjacielskie gesty
Przyjaciele wiedzą, że są dla siebie ważni, jednak żeby nie było wątpliwości, niezbędne są drobne gesty wyrażające przywiązanie, życzliwość, czułość. Nie oznacza to kupowania bez okazji drogich podarunków. Znacznie milsze dla przyjaciela są domowe ciastka, pomoc przy porządkach oraz mówienie od czasu do czasu, jak bardzo jest dla nas ważny i że zawsze może na nas liczyć. Powtarzanie takich słów codziennie, byłoby męczące dla obu stron, jednak raz na jakiś czas miło usłyszeć takie zdanie. Dzięki temu budzi się pewność, że zawsze ma się kogoś po swojej stronie.
Rozmawiaj i słuchaj
Rozmowa to jeden z fundamentów przyjaźni, zarówno damskiej, jak i męskiej. Sprawia, że zna się nawzajem swoje zdanie, małe i większe tajemnice oraz odczucia. Pod żadnym pozorem nie należy rezygnować z przyjacielskich pogawędek i mówienia o sprawach ważnych oraz mniej ważnych. Miło również powspominać wspólne przeżycia z przeszłości, które potęgują emocjonalną więź. Jeśli nie ma się możliwości spotykać codziennie, warto wygospodarować przynajmniej jeden dzień w tygodniu na wspólne popołudnie przy kawie, bez telefonów.
Jednocześnie, poza rozmową istotne jest słuchanie przyjaciela, kiedy chce opowiedzieć o swoich przeżyciach, radościach lub problemach. Uważne słuchanie, które samo w sobie stanowi ogromne wsparcie. Często nie trzeba udzielać żadnych rad, nie zawsze wiadomo, jak pomóc, jednak słuchanie i potrzymanie za rękę, w geście „jestem przy tobie”, pomaga w znaczący sposób.
Ciesz się sukcesem przyjaciela
Nie jest się przyjacielem, jeżeli jest się przy kimś tylko podczas nieszczęść, ponieważ przyjaźń zakłada towarzyszenie sobie w chwilach złych i dobrych. Radość z sukcesu bliskiej osoby jest niezwykle ważna, ponieważ często za sukces jest się krytykowanym. Warto, zarówno małe, jak i wielkie osiągnięcia, wspólnie świętować w ulubiony sposób – dobrą kawą, piwem, czekoladą, a nawet zorganizowaniem dla przyjaciela przyjęcia niespodzianki.
Pamiętaj o przyjacielu
Jeżeli o kimś, kogo nazywa się przyjacielem, myśli się raz na pół roku, to znak, że jest to zaledwie znajomość. Dbanie o przyjaźń to myślenie o przyjacielu, o tym co u niego, kontakt, żeby spytać „jak leci”, nawet jeżeli widziało się z nim dzień wcześniej. Myślenie o przyjacielu to także kupowanie dwóch rzeczy, zamiast jednej, jeśli wie się, że również ją lubi, to odkładanie mu ulubionych przekąsek, posiadanie w domu jego ulubionej herbaty. Fakt, że ktoś pamięta tak wiele sprawia, że relacja staje się mocniejsza i głębsza.
Wzajemny szacunek
W przyjaźni bardzo ważny jest wzajemny szacunek. Można nie zgadzać się z przyjacielem, lecz należy szanować jego odmienne zdanie w danej kwestii. Nie należy na siłę przekonywać do zmiany poglądów ani obrażać za nie. Przyjaźń nie wymaga całkowitej zgody na każdy temat, jest mocniejsza jeżeli potrafi się akceptować różnice pomiędzy sobą i szanować drugą osobę, wtedy nawet po kłótni, będzie chciało się wracać do przyjaciela.