Storczyki są bardzo efektowne. Najważniejszą zasadą w uprawie tych pięknych kwiatów jest podlewanie. Storczyki nie lubią częstego podlewania. Pomiędzy jednym a drugim podlewaniem podłoże w której rosną storczyki powinno całkowicie przeschnąć. Dobrze jest więc trzymać storczyki w przezroczystej doniczce i obserwować korzenie. Storczyk jest gotowy do podlania kiedy jego korzenie są białe lub szare, nie zielone. Inną metodą jest sprawdzenie wagi doniczki. Suche podłoże storczyka jest bardzo lekkie. Można też zanurzyć w podłożu drewniany patyczek i sprawdzić jego wilgotność. Jeśli nie mamy pewności, że ziemia storczyka przeschła zupełnie lepiej go nie podlewajmy – nadmiar wody może bardziej zaszkodzić niż przesuszenie rośliny. Podlewania najlepiej dokonać poprzez zanurzenie doniczki w wodzie.
Doniczka powinna być przezroczysta. Pomaga to w opisanym już sprawdzaniu wilgotności podłoża jak również dostarcza światła do korzeni. Ważne jest aby doniczka dobrze odprowadzała nadmiar wody.
W naturze orchidea rośnie w zagłębieniach starych pni. Dlatego też sprzedaje się je w doniczkach wypełnionych luźnym podłożem: torfem, kawałkami kory a nawet styropianu. Nie powinno się ich więc przesadzać do zwykłej ziemi, co najwyżej do specjalnego podłoża dla storczyków.
Storczyki lubią dużo słońca. Dobrze się czują na zachodnich i wschodnich oknach. Latem należy je ściągać z okien południowych ponieważ ostre słońce może przypalić liście.
Zimą, kiedy grzeją kaloryfery, powietrze staje się suche. Wtedy liście storczyków mogą usychać. Aby temu zapobiec najlepiej jest stosować nawilżacze powietrza, które również wpłyną na nasz komfort i zdrowie.
Storczyki nie wymagają nawożenia. Jeśli już to specjalnym nawozem do storczyków lub zwykłym ale w trzykrotnym rozcieńczeniu niż zalecane to jest w instrukcji.
Storczyki kwitną dość długo i bardzo efektownie. Kiedy jednak przekwitną są mało atrakcyjne. Aby zakwitły ponownie po przekwitnięciu czekamy aż łodyga, na której były kwiaty całkowicie obeschnie. Wtedy obcinamy ją nad trzecim lub czwartym pączkiem i przestajemy podlewać na sześć tygodni. Storczyki lepiej odpoczywają w chłodzie (15-18°C), dobrze jest więc przestawić doniczkę w chłodniejsze pomieszczenie lub na parapet gdzie nie ma kaloryfera. Potem przenosimy je w cieplejsze miejsce, zaczynamy podlewać i czekamy aż ukażą się pąki a później piękne kwiaty.