Jak zwalczyć pluskwy domowe?
Pluskwy to nie tylko problem mieszkań zaniedbanych, o czym wiedzą osoby zamieszkujące bloki i wieżowce. Szkodniki mogą wędrować pomiędzy lokalami stanowiąc zagrożenie dla mieszkańców. Gryzą i utrudniają życie, dlatego nawet gdy pojawi się ich tylko kilka, trzeba rozpocząć walkę z nimi.
Jak rozpowszechniają się pluskwy?
Pluskwy wydają się szkodnikami, które można znaleźć jedynie w mieszkaniach zaniedbanych, brudnych, pozbawionych odpowiedniej pielęgnacji środkami chemicznymi. Nic bardziej mylnego. Pluskwy domowe mogą znaleźć się wszędzie, w tym w dużych miastach, lubiących przedstawiać się jako czyste. Właśnie w miastach pluskwy mają doskonałe warunki do przemieszczania się oraz rozmnażania. Mogą zostać przeniesione między lokalami mieszkalnymi, podczas podróży z hotelu do domu, mogą przyczepić się do prania na balkonie, a następnie zostać przeniesione do mieszkania. O tym, że do tego doszło świadczy pojawienie się niewielkich, bo zaledwie 4 mm robaczków w kolorze brązowo-czerwonym. Ukrywają się one chętnie w łóżkach, materacach, pod listwami, przy drewnianych elementach, w meblach, gdzie zakładają gniazdo, z którego wychodzą nocami, żywiąc się krwią ludzi oraz zwierząt domowych.
Pranie i czyszczenie pomaga zwalczyć pluskwy
Pojawienie się nawet jednej pluskwy oznacza konieczność przejrzenia swojego mieszkania oraz wyczyszczenia rzeczy, w których szkodniki się zalęgły. Dotyczy to przede wszystkim rzeczy z materiału. Pościel, kołdry, poduszki, dywan, ubrania, zasłony powinny zostać wyprane w bardzo wysokiej temperaturze. Wbrew pozorom to nie chłód likwiduje pluskwy domowe, lecz właśnie wysoka temperatura.
Większe przedmioty, np. dywany, najlepiej oddać do pralni chemicznej, natomiast ubrania, pościel wyprać w pralce. Jeżeli w łóżku znalazło się tylko kilka pluskiew także należy je wyprać, jednak jeśli szkodniki założyły w nim gniazdo, prawdopodobnie niezbędne będzie wyrzucenie mebla.
Bardzo ważne jest również ściągnięcie ze ścian wszystkich obrazów oraz ich wyczyszczenie – w tym dokładne oczyszczenie ram – ponieważ mają one zachęcające pluskwy szczeliny. Pominięcie ich skutkuje ponownym rozmnożeniem się szkodników.
Plombowanie silikonem pomaga w dezynsekcji
Pluskwy są w stanie wejść w niemal każdą szczelinę – między innymi dlatego tak łatwo i szybko się przenoszą. Otwory w meblach, pomiędzy oknem a parapetem, przy listwach, pomiędzy panelami, mogą stać się ich nową siedzibą. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji warto wszystkie możliwe otwory zatkać, najlepiej silikonem, którego nie będą w stanie przejść. Jest to zalecane zarówno, gdy pluskiew jeszcze nie ma, jak również, kiedy już rozpoczęło się ich tępienie.
Oczyszczająca para odstrasza pluskwy
Niekoniecznie od razu trzeba stosować środki chemiczne do pozbycia się pluskiew. Urządzenia parowe do czyszczenia, np. odkurzacze parowe, pozwalają na oczyszczenie i zabicie pluskiew w szczelinach łóżka, w materacach, dywanach oraz na podłodze. Każdą ze szczelin jakie znajdują się w pomieszczeniu, trzeba przez 3-4 sekundy czyścić parą. Żeby urządzenia parowe przyniosły oczekiwane rezultaty, należy korzystać z nich minimum raz w tygodniu, nawet profilaktycznie.
Przy tym warto zaznaczyć, że jeśli w materacu łóżka znajduje się duże pęknięcie nawet para może być nieprzydatna, gdyż pluskwy mogły zawędrować bardzo głęboko. Wtedy lepiej zakupić nowy materac.
Środki chemiczne na pluskwy
Jeśli czyszczenie oraz urządzenia parowe nie pomagają, konieczne jest sięgnięcie po środki chemiczne. Zawierają one dawkę substancji, które zabijają dorosłe pluskwy, jak i pozostawione przez nie jaja. Szczególnie polecana jest bomba na pluskwy firmy „Bros”. Jest tym ciekawsza, że nie pozostawia po sobie nieprzyjemnego zapachu.