Nie jest prawdą, że na depresję cierpią tylko ci, których spotkało nieszczęście, pesymiści i borykający się z problemami (np. brakiem pracy). Na depresję może zachorować każdy. Często na depresję chorują osoby o silnych charakterze nieokazujące słabości.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała depresję za czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Szacuje się, że już w 2020 roku „awansuje” na drugie miejsce po chorobach układu krążenia.
Depresja a chandra
Niektóre osoby dość często gdy są w gorszym nastoju mówią „mam depresję”. Jednak ci którzy chorują na nią naprawdę zazwyczaj nie są skłonni do takich zwierzeń. W języku potocznym depresja traktowana jest na równi z chandrą, złym humorem, przygnębieniem. W rzeczywistości depresja jest stanem o wiele bardziej poważniejszym. Umiejętność odróżniania „prawdziwej” depresji od chwilowego złego nastroju jest bardzo ważna.
Przygnębienie ma zwykle konkretne źródło i trwa krócej niż depresja. O depresji można mówić gdy niepokojące objawy trwają dłużej niż dwa tygodnie. Zdarza się, że chorzy dopiero zaczynają szukać pomocy lekarskiej gdy nie są już w stanie wykonywać podstawowych czynności – np. wstać z łóżka.
Objawy depresji
Do objawów depresji należą:
- Długotrwały, często bezpodstawny smutek. Radości i smutki są częścią naszego życia, jednak smutek utrzymujący się zbyt długo, zwłaszcza bez konkretnej przyczyny nie jest stanem naturalny.
- Pragnienie śmierci – myśli samobójcze, wyobrażanie sobie świata bez naszej obecności. Rozważanie najlepszej możliwej opcji na skończenie ze sobą jest bardzo ważnym objawem depresji i sygnałem, że należy udać się po lekarza.
- Brak akceptacji siebie – widzenie sobie tylko samych wad, świadomość, że jest się dla innych tylko ciężarem. Wyobrażanie sobie, że beze mnie świat byłby lepszy.
- Chory nie potrafi odczuwać radości nawet z rzeczy, które wcześniej dawały mu przyjemność (anhedonia).
- Zaburzenia snu – bezsenność lub rzadziej nadmierna senność.
- Brak apetytu lub rzadziej nadmierne objadanie się.
- Ciągłe zmęczenie i brak energii.
Leczenie depresji
Aż 60% osób posiadających objawy depresji nie szuka pomocy lekarskiej. Lekarze podkreślają, że depresję trzeba leczyć. Im szybciej leczenie będzie wprowadzone tym szybciej chory zacznie cieszyć się życiem. Osoby z najbliższego otoczenia widząc chorego mówią mu żeby wziął się w garść, próbują go wyciągnąć do na spacer lub do kina. Takie działanie, chociaż robione z czystych intencji może pogorszyć sprawę – może pogłębić u chorego poczucie osamotnienia i winy. Dlatego najlepszą pomocą jest namówienie chorego na wizytę u lekarza.
Leczenie depresji zwykle przebiega dwutorowo: chorzy poddawani zostają psychoterapii i farmakoterapii. Przy lżejszej depresji wystarczy psychoterapia, której celem jest zmiana myślenia pacjenta o sobie samym – osoby chore na depresje mają niską samoocenę i skłonności do obwiniania się. Psychoterapeuta szuka przyczyny problemu, którego źródło często tkwi w dzieciństwie, podpowiada jak postępować w czasie trudnych sytuacjach a w przypadku trudności w relacjach społecznych lekarz uczy kształtowania właściwych relacji międzyludzkich.
Podczas depresji następują zmiany w mózgu spowodowane brakiem serotoniny, która wpływa na nastrój, rytm dobowym Leczenie farmakologiczne polega na podniesieniu poziomu tego hormonu.
Jednak najważniejszą sprawą aby wyjść z choroby jest kwestia najbliższych, którzy powinni nakłonić chorego na wizytę u lekarza jak i później w czasie leczenia. Wymaga to niejednokrotnie ogromnych pokładów wyrozumiałości i cierpliwości.
Higieniczny tryb życia
Nie ma pewnego sposobu na uniknięcie depresji, możemy jednak przestrzegać pewnych zasad, które zwiększą wytrzymałość na stres i presję.
- Znajdź czas na relaks i wypoczynek – życie to nie tylko praca i obowiązki.
- Szukaj wsparcia u najbliższych, nie wstydź się mówić o własnych problemach. Jeżeli najbliżsi nie wykazują wsparcia z własnej woli – poproś o nie.
- Nie miej od siebie byt wielkich wymagań – chorobliwy perfekcjonizm może doprowadzić do depresji.
- Nie bój się tego co niesie przyszłość – życie składa, się z etapów, które przynoszą wyzwania. To naturalna kolej rzeczy.
- Nie rozpamiętuj przykrych wspomnień, skup się na tych miłych.
- Miej poczucie humoru, pielęgnuj dystans do samego siebie.
- Myśl pozytywnie.
Zioła w leczeniu depresji
Istnieją specyfiki ziołowe, które mogą pomóc w walce z depresją. Lecz pamiętajmy nie rozwiążą one problemu jeśli stosowane są samodzielne. Przy podejrzeniu depresji konieczne jest udanie się do lekarza.
Najpopularniejsze zioło stosowane przy depresji to dziurawiec. Jest stosowany w formie wyciągu olejowego lub alkoholowego. Picie herbatki z dziurawca w tym przypadku nie wiele pomoże. Dobrze sprawują się również preparaty zawierające miłorząb japoński, żeń-szeń, melisę, rumianek, walerianę.