Strona Główna » Zdrowie » Choroby i leczenie » Jak sobie radzić z refluksem przełyku?

Jak sobie radzić z refluksem przełyku?

Refluks przełyku,choroba refluksowa,refluks przełyku objawy, refluks leczenie, zgaga leczenie, refluks przełyku dieta
Refluks przełyku
Refluks przełyku to nieprzyjemne schorzenie objawiające się cofaniem kwaśnej zawartości żołądka do przełyku. Powoduje to nieprzyjemne pieczenie. Przyczyną refluksu jest niesprawność dolnego zwieracza przełyku. ta ma obejmuje co raz więcej osób. Już około 20% populacji w krajach rozwiniętych cierpi na tą chorobę. Główną przyczyną refluksu jest zła i .

Kiedy mięsień pomiędzy przełykiem a żołądkiem (dolny zwieracz przełyku) nie działa prawidłowo kwaśna treść żołądka może wrócić do przełyku wywołując refluks żołądkowo-przełykowym objawiający się zgagą i pieczeniem, uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku.

Jak więc sobie radzić ze zgagą, gdy czujemy gdy kwaśna treść żołądka pali nam gardło?

  • Najczęstszą przyczyną refluksu są zbyt obfite posiłki. Najważniejsze jeść powoli, starannie przeżuwając. Lepiej zjeść 6-7 małych posiłków niż tradycyjne 3-4 duże. Nigdy nie najadaj się do syta, ostatni posiłek zjedz 3 godziny przed snem.
  • Wyeliminuj niektóre pokarmy: słodycze, dań z chilli, curry, imbirem. Niebezpieczne są też niektóre : , , . Zrezygnuj również z marynat octowych i owoców cytrusowych.
  • Niektóre napoje również sprzyjają powstawaniu refluksu. Ostrożnie zatem z mocną kawą i herbatą, oraz z napojami alkoholowymi i gazowanymi.
  • W przypadku otyłości zaleca się schudnięcie. Nie noś również ciasnych ubrań pasków
  • Po jedzeniu unikaj pozycji leżącej, staraj się też nie pochylać.
  • W czasie snu połóż głowę wyżej – zapobiegniesz dzięki temu nocnemu refluksowi. Można spróbować spać z wezgłowiem uniesionym wyżej.
  • Jak najczęściej relaksuj się. Wybierz się na spacer, do kina, spa, zapisz się na lekcje jogi. Ćwicz głębokie oddechy, które rozluźniają mięśnie całego ciała.
  • Możesz stosować leki bez recepty zapobiegające refluksowi i łagodzące objawy zgagi np. bioprazol. Jednak nie oczekuj od nich cudów. Przynoszą one chwilową ulgę. Najważniejsze jest zmienić tryb życia jak to zostało opisane wyżej.

Wizyta u lekarza

Jeżeli jednak sposoby opisane wyżej nie skutkują trzeba udać się do lekarza. Poza modyfikacją stylu życia lekarz zaleci przyjmowanie leków silnie zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego. W przypadku braku poprawy konieczna jest interwencja chirurgiczna, jednak do niej dochodzi rzadko – na ogół dobrze dobrane leki wraz ze zdrowym trybem życia likwidują nieprzyjemne pieczenie w gardle.

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość

Zobacz także

Gdzie na egzotyczne wakacje? Oto 7 podpowiedzi!

Nie wystarczają ci standardowe rozwiązania. Szukasz czegoś więcej niż tygodniowe all inclusive w Turcji. Słowem …

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość