Istnieje kilka podstawowych kroków, które powinieneś zrobić w czasie poszukiwania pracy. Jeśli wykonasz wszystkie te czynności dobrze, możesz być pewny, że odnajdziesz pracę szybko i z łatwością. Jeśli jednak nie zastosujesz się do tych rad, możesz znacznie obniżyć swoje szanse na znalezienie pracy w rozsądnym czasie.
Zbierz i przeanalizuj dokumenty potwierdzające Twoje doświadczenie zawodowe
To jest czas, aby przewertować swoją historię pracy i zidentyfikować te doświadczenia i relacje, które pomogą Ci w uzyskaniu nowego zatrudnienia. Niewielu kandydatów do pracy zbiera referencje od poprzednich pracodawców – to błąd! Pisemna referencja pomoże Twojemu przyszłemu, ewentualnemu szefowi zwrócić uwagę na Twoje walory oraz najmocniejsze strony. Te informacje możesz również wyróżnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Ogłaszaj wszem i wobec, że jesteś bezrobotny i szukasz pracy
Brak pracy to nie powód do wstydu. Niech każdy się dowie, że szukasz pracy. Zapytaj o ewentualne oferty swoich przyjaciół, byłych współpracowników lub znajomych z Facebooka. Wymarzona praca może czekać tuż za rogiem. Dlatego nie chowaj się w domu, udzielaj się towarzysko. Kto wie, może napotkasz na lokalnego rekrutera lub doradcę personalnego, którzy poszukują takiej osoby jak Ty. Załóż darmowe konto na stronie LinkedIn, gdzie będziesz „widoczny” dla ewentualnych pracodawców oraz będziesz mógł przeglądać oferty pracy.
Dopracuj swoje CV
Dopasowanie swojego CV do określonego stanowiska poprzez zawarcie w nim odpowiednich umiejętności oraz osiągnięć jest absolutnie niezbędne. W tym przypadku, warto skorzystać z pomocy konsultanta, który wie, na co rekruterzy zwracają uwagę podczas przeglądania Twojego CV. Przeczytaj artykuł jak prawidłowo napisać CV.
Działaj stanowczo
Ta zasada odnosi się to do każdego etapu poszukiwania pracy. Często zdarza się, że chodzi o aktywne poszukiwanie i analizowanie rynku, w celu zrozumienia sposobu zatrudniania. Należy być zdecydowanym (ale uprzejmym) podczas rozmowy kwalifikacyjnej (przeczytaj artykuł jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej , a także jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę). Warto poświecić czas na odpowiednie przygotowanie przed taką rozmową. Można również zapisać się na warsztaty coachingowe, które oferują wsparcie podczas poszukiwania pracy oraz w okresie po zatrudnieniu.