Przesolona zupa, sos lub gulasz – domowe sposoby
Od czasu do czasu każdemu sypnie się więcej soli do zupy, sosu, gulaszu. W pierwszej chwili budzi to kulinarne przerażenie, że przygotowywaną potrawę trzeba będzie wyrzucić. Na szczęście nie jest to konieczne, istnieje kilka domowych trików, które warto znać, żeby nie tracić z powodu soli całego obiadu.
Poznaj nasze sposoby na przesolone dania i przeczytaj artykuł lub zobacz film.
Jak uratować przesoloną zupę?
Gdy zupa jest za słona, bo przesadnie dużo przyprawy dosypałaś do garnka możesz spróbować ją ratować nabiałem. Wystarczy, że do wciąż gotującej się zupy dodasz 1 łyżkę mleka albo śmietany 12% lub 18%. Po dodaniu wybranego produktu dobrze wymieszać. Nabiał spowoduje, że nadmiar słonego zostanie zniwelowany i potrawa będzie nadawała się do jedzenia.
Można użyć również jogurtu naturalnego, lecz jego nie wolno dodawać do gotującej się potrawy, lecz do nałożonej już na talerz. Wystarczy 1 łyżeczka, która ograniczy słony smak, jak również urozmaici samą zupę.
Jak uratować przesolony rosół?
Podany wyżej sposób na sprawdzi się w przypadku rosołu, gdyż mleko oraz śmietana w ogóle do niego nie pasują, jednak możemy dodać do zupy kilka surowych ziemniaków. Surowe warzywo dobrze sobie poradzi z „wyciągnięciem” soli z zupy.
Co jeszcze można zrobić, gdy zupa jest za słona?
Przesolona zupa, za słony sos można ratować również chlebem, a dokładniej skórkami od chleba. Jest to najbardziej znany ze sposobów, o potwierdzonej skuteczności. Aby uzyskać oczekiwany efekt do potrawy, która okazała się przesolona należy dodać skórki z suchego chleba (miękkie nie przyniosą takich rezultatów). Wrzucać je trzeba bezpośrednio do gotującego się jedzenia pozostawiając na kilkanaście minut. Skórka wchłonie nadmiar soli, neutralizując smak i sprawiając, że danie będzie zjadliwe i nie zmarnuje się. Jednocześnie pamiętaj, że jeżeli zostawiasz skórkę do końca gotowania, przed podaniem zupy, sosu albo gulaszu powinnaś ją wyciągnąć, gdyż nie będzie smacznym dodatkiem.
Jak uratować przesoloną potrawę ?
Choć może wydawać się to zaskakujące na pytanie jak uratować przesoloną potrawę odpowiadają jabłka. Znane, lubiane, szeroko dostępne i polecane raczej z uwagi na swoje wartości odżywcze, a nie z uwagi na możliwości poprawiania smaku potraw.
Aby wykorzystać możliwości owoców wystarczy postępować w następujący sposób. Wybrane jabłko – nie musi być za wielkie – obrać ze skórki, pamiętając żeby nie obierać jej zbyt grubo, a następnie pokrój na kawałki pozbywając się przy tym gniazda nasiennego. Pestki jabłka są gorzkie i ich przypadkowe dodanie do jedzenia może spowodować, że potrawa nabierze nieprzyjemnej goryczki. Tak przygotowane jabłko wrzucić do zupy, gulaszu albo przesolonego sosu i gotować wraz z daniem przez 10 minut. Po tym czasie można wyjąć kawałki jabłka oraz sprawdzić, jak smakuje zupa. Warto wiedzieć, że nie ma obaw i danie nie będzie miało jabłkowego posmaku.
Żeby łatwo było wyciągać owoce z potrawy najlepiej pokroić jabłko na ćwiartki. Mniejsze kawałki albo tarcie go nie są dobrym pomysłem, gdyż nie będzie dało się go potem wyciągnąć, a mało które danie obiadowe smakuje dobrze z jabłkiem.
Jak uratować przesolony sos lub gulasz?
Ryż nie tylko dobrze sprawdza się na do wyciągania wilgoci z zalanych telefonów komórkowych, lecz także są sposobem na uratowanie przesolonego sosu lub przesolonego gulaszu. Sprawdza się przede wszystkim w sytuacji, kiedy nie dosypało się bardzo dużo soli, a jedynie więcej, niż dodaje się zazwyczaj.
Do potrawy, którą chcesz uratować wrzuć woreczek z ryżem (sam ryż, luzem, nie jest najlepszym pomysłem). Ryż będzie podczas gotowania chłonął wodę wraz z nadmiarem soli. Od momentu wrzucenia woreczka do wyciągnięcia powinno minąć 10 minut. Po tym czasie można go wyciągnąć sprawdzając jednocześnie czy danie ma oczekiwany smak.