Strona Główna » Dom i ogród » Jak wyczyścić grób: czyszczenie i sprzątanie grobów

Jak wyczyścić grób: czyszczenie i sprzątanie grobów

sprzątanie nagrobków, czyszczenie nagrobków, sprzątanie nagrobka, sprzątanie grobów, mycie na cmentarzu
nagrobków
Zbliżają się Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. W te dni udamy się z rodziną na cmentarze aby wspominać zmarłych bliskich. Zanim jednak te dni nastąpią należy przygotować nagrobki. Czeka nas generalne sprzątanie.

Przed wyjściem na cmentarz przede wszystkim należy się dobrze ubrać. Najlepiej „na cebulkę”. Przy pracy mimo chłodu szybko może zrobić nam ciepło. Należy unikać przegrzania, bo to może zakończyć się przeziębieniem.

To jakimi środkami będziemy czyścić nagrobki zależy od materiału z jakiego są wykonane.

Najprostsze do sprzątania są nagrobki wykonane z granitu, piaskowca czy marmuru. Ich gładka powierzchnia na ogół jest odporna na brud i glony. Należy jednak uważać by przy szorowaniu by nie zniszczyć ich. Umyj nagrobek wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nie używaj past, szczególnie tych tłustych i żrących ponieważ mogą uszkodzić płytę. Do czyszczenia użyj gąbki lub miękkiej szczotki, przy większych zabrudzeniach plastikowej skrobaczki.

Gorzej jest w przypadku grobów wykonanych z popularnego niegdyś lastriko, który jest niczym innym jak połączeniem cementu i małych kamyczków. Lastriko jest porowate i łatwo chłonie wodę, dzięki czemu brud i zielony nalot z glonów doskonale sobie na nim radzi. W przypadku takich nagrobków należy wytoczyć cięższą artylerię. Musimy zapatrzyć się w pastę lub proszek do szorowania, szczotki i dużo wody. Przy większych zabrudzeniach należy zmiękczyć zanieczyszczenia wodą i użyć skrobaczki. Pomnik z lastriko należy dokładnie wyszorować a następnie dokładnie spłukać wodą. Nie zapominajmy o wysuszeniu grobu. Dobrze jest też go natłuścić np. specjalnymi środkami lub chociażby olejem jadalnym, dzięki czemu nie będzie miała łatwego dostępu.

Jeśli chodzi o dobór szczotek do czyszczenia warto jest mieć ich kilka rodzajów. Należy starać się być jak najmniej inwazyjnym aby nie zniszczyć nagrobku. Zaczynamy od szczotki najmiększej a jeśli nią nie przynosi rezultatu chwytamy za szczotkę z twardszym włosiem.

Ważne jest też pozbycie się detergentu z nagrobka. Jeśli tego nie zrobisz po wyschnięciu może okazać się, że efekt naszego czyszczenia jest opłakany – na grobie pozostaną brzydkie smugi po środkach czystości. Dlatego też po skończonym szorowaniu pomnika należy dokładnie spłukać go wodą, której nadmiar dobrze jest później usunąć szmatami kierując się od góry pomnika ku dołowi.

Nie zapominajmy również o szczelinach w nagrobkach. Należy je wypełnić specjalnym preparatem np. klejem-uszczelniaczem. Jeśli tego nie zrobisz zamarzająca woda przyśpieszy znacznie niszczenie nagrobka.

Dobrze jest zabrać ze sobą gorącą wodę w termosie. Dzięki wrzątkowi łatwiej usuniesz ślady po wosku ze świec.

Metalowe litery
i inne dekoracyjne elementy z czasem śniedzieją. Czyści się pastą do metalu.

A co zrobić gdy zauważymy odłamany kawałek pomnika? Z granitowymi jest gorzej – trzeba prosić o pomoc fachowca. Ułamany fragment nagrobka z lastriko można przykleić zaprawą budowlaną na bazie cementu.

Weźmy ze sobą również wiadro, pazurki, grabie aby móc posprzątać bezpośrednią okolicę grobu – opadłe liście, chwasty.

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość

Zobacz także

Torby podróżne na kółkach – jak wybrać najlepszą?

Obecnie wiele podróżujemy – więcej, niż podróżowano kiedykolwiek wcześniej. Z tego powodu dostępne są dla …

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość