Nieumiejętne korzystanie z mediów powoduje, że nasze fundusze ulatują przez gniazdko elektryczne, odpływ w wannie czy otwarte okno. Tak być nie musi. Wystarczy przestrzegać kilku zasad by zapobiec temu marnotrawstwu.
Jak oszczędzić prąd?
Kupując sprzęt AGD należy zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku lodówki, która pobiera prąd przez całą dobę. Najlepiej jest wybierać chłodziarkę o klasie A++, która mimo, że jest droższa od lodówki o klasie B zużywa o połowę mniej energii. Takie sprzętu jak lodówka używa się latami, więc inwestycja się zwraca, zwłaszcza, że ceny prądu stale rosną.
Warto również powymieniać żarówki na energooszczędne. Zwykłe żarówki są tanie, krótkotrwałe i pożerają moc energii. Tymczasem żarówki kompaktowe, chociaż droższe, mają żywotność nawet do 8 lat i pobierają cztery razy mniej energii. Należy jednak pamiętać, że montowanie żarówek energooszczędnych ma sens jedynie tam gdzie świecą minimum godzinę. W przeciwnym razie zwiększy się ich pobór mocy oraz żywotność
Robiąc pranie wybierajmy najniższą możliwą temperaturę. Grzanie wody to prawdziwy złodziej energii. O wiele taniej wychodzi użycie droższego proszku do prania lub wydłużenie cyklu prania. Jeżeli masz elektryczną kuchenkę wstawiaj potrawy i ciasta do zimnego piekarnika. Pozwoli to zaoszczędzić ¼ energii.
Jak oszczędzać wodę?
- Kapiąca woda z kranu to prawdziwe marnotrawstwo, które może kosztować ponad 100 zł rocznie. Warto jest więc wymienić uszczelki. Koszt niewielki a oszczędność duża.
- Dobrze gdy we wylewce kranu znajduje się perlator – urządzenie, które napowietrza strumień wody, w rezultacie czego zużywa się jej o 50% mniej.
- Zmywarka do naczyń to nie tylko wygoda, to również wielka oszczędność. Nowoczesne zmywarki zużywają nawet pięć razy mniej wody w porównaniu do ręcznego zmywania.
- Czas na toaletę. W niej dobrze jest zainstalowanie spłuczki dwudzielnej (inaczej eko). Umożliwia ona spłukanie 3 lub 6 litrami wody w zależności od potrzeby.
- Bierz prysznic zamiast kąpieli w wannie. Zaoszczędzisz dzięki temu nawet do czterokrotne zużycie wody.
- Zmywając ręcznie nie myj naczyń po bieżącą wodą. Napełnij wodą jedną komorę zlewu, w drugiej odkładaj wymyte naczynia i wypłucz je zimną wodą.
Na następnej stronie poznasz sposoby jak zaoszczędzić na gazie i ogrzewaniu.