Strona Główna » Dom i ogród » Zastosowanie sody oczyszczonej w domu

Zastosowanie sody oczyszczonej w domu

Ostatnio pisaliśmy artykuł na temat nietypowego zastosowania soli kuchennej. Dziś czas na sodę oczyszczoną.

Zastosowań sody w gospodarstwie domowym jest bez liku. Sprawdza się w kuchni – zmiękcza wodę, usuwa z dłoni i desek do krojenia czosnku i cebuli, czyści wszystkie kuchenne sprzęty, usuwa z lodówki brzydkie zapachy i to jeszcze nie wszystko. Jest neutralna dla człowieka – rozkłada się na związki nie szkodzące nam ani środowisku. Warto zatem poznać zastosowania tego uniwersalnego środka, który jest idealny do zastosowania w naszym domu.

zastosowanie sody oczyszczonej, soda zapach, soda usuwanie zapachu, soda zapach kalafiora, soda zapach kapusty, soda do kawy, soda do herbaty , soda oczyszczona zmiękczanie mięsa, soda oczyszczona zamiast proszku do pieczenia
Zastosowanie sody oczyszczonej

i mycie warzyw, owoców

Soda oczyszczona pomoże pozbyć się z warzyw i owoców pestycydów – środków ochrony roślin, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mycie samą wodą nie wystarczy. W sprzedaży dostępne są specjalne płyny do mycia warzyw i owoców, lecz są one dość drogie. Aby pozbyć się chemicznych substancji wystarczy nam tania soda oczyszczona.

Nalej do miski 2-3 litry wody. Dodaj do niej 3 łyżki sody oczyszczonej. Roztworem i gąbką umyj i . może zmienić swój wygląd: w zależności od substancji użytych przy opryskiwaniu. Może stać się mętna, żółtawa lub tłusta.

Soda oczyszczona i gotowanie kapusty, kalafiora i roślin strączkowych

kalafior

Szczypta sody dodana podczas gotowania kapusty pomoże zachować jej .

Dodanie sody przy gotowaniu fasoli, grochu i innych roślin strączkowych spowoduje, że warzywa ugotują się szybciej i będą bardziej strawne.

Natomiast dodanie szczypty sody do kalafiora sprawi, że nie będzie wydzielał nieprzyjemnego zapachu (zobacz też sposoby na kalafiora).

Soda i kwaśne owoce

Soda jako środek alkalizujący (zmieniający odczyn z kwaśnego na zasadowy) zmniejsza kwaskowatość owoców. Przy przyrządzaniu przetworów z kwaśnych owoców należy dodać łyżeczkę sody na kilogram owoców. W ten sposób zmniejszymy kwaskowatość owoców i zaoszczędzimy cukier.

Soda i zapach ryb

Nieprzyjemny zapach filetu z ryby można usunąć mocząc go w roztworze 1 litra wody i 2 łyżek sody oczyszczonej. Po godzinnej kąpieli w lodówce opłucz rybę pod bieżącą wodą i przyrządź. Ten zabieg poprawia również smak dań z ryb.

Soda i twarde

Twardy kawałek mięsa można zmiękczyć za pomocą sody oczyszczonej. Mięso natrzyj sodą i na 3-5 godzin włóż do lodówki. Następnie wypłucz dokładnie mięso i ugotuj. W ten sposób danie mięsne stanie się delikatniejsze.

Soda i pulchny

Aby omlet był bardziej pulchny na każde 3 jajka dodaj ½ łyżeczki sody oczyszczonej.

Soda, a kawa i herbata

Ponieważ soda zmiękcza wodę dodanie 1 łyżeczki na litr wody przeznaczonej na kawę i herbatę poprawi jej smak. Ponadto gotowana w ten sposób woda nie pozostawia kamienia w czajniku. Również osad w szklankach po herbacie jest mniejszy.

Soda zamiast drożdży

Drożdże z powodzeniem możesz zastąpić sodą oczyszczoną. Wymieszaj w równych proporcjach sodę i kwasek cytrynowy i dodaj do ciasta tyle mieszaniny ile powinno być drożdży. Nie czekaj na wyrośnięcie tylko piecz od razu.

Soda i nieprzyjemny zapach rąk

Zapach czosnku, ryby z łatwością usuniesz z rąk jeśli natrzesz dłonie dwiema łyżeczkami sody oczyszczonej i wypłuczesz.

Soda i nieprzyjemny zapach kosza na śmieci

Soda pomoże usunąć nieprzyjemny zapach z kosza na śmieci. Najpierw umyj kosz pod bieżącą wodą a następnie przetrzyj gąbką zamoczoną w roztworze sody.

Soda i nieprzyjemny zapach w lodówce.

Nieprzyjemne zapachy w lodówce pochłonie bez problemu soda oczyszczona. Wsyp 2 łyżki sody na spodek i umieść w lodówce. Po 3-4 dniach zużytą sodę wysyp do zlewozmywaka (tym samym pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu ze zlewu). Do lodówki włóż świeżą sodę.

Soda pomoże nam usunąć również inne nieprzyjemne zapachy:

  • Zapach kociej kuwety zniknie, jeśli umyjemy ją roztworem sody.
  • Soda usunie nieprzyjemny zapach z butów (zobacz jak zrobić odświeżacz do butów).
  • Dywan odświeżymy posypując go sodą, którą usuwamy po 15-20 minutach odkurzaczem.
  • Soda usunie również nieprzyjemny zapach z kompostownika. Wystarczy posypać odpadki sodą.

Soda pomaga również utrzymać w czystości (zobacz domowe środki czystości).

Zobacz także

Jak zrobić maseczkę do twarzy ze śmietany

Jak zrobić maseczki na bazie śmietany?

Maseczka do twarzy na bazie śmietany Śmietana bywa kojarzona zarówno ze smacznym, jak i tuczącym produktem …