Każdy z nas marzy o pięknej, brązowej opaleniźnie, pomimo że wiemy, iż promieniowanie UV przyspiesza starzenie się skóry oraz może spowodować nawet raka. Staramy się więc chronić ją i smarujemy się różnymi balsamami, które zawierają filtry UVB i UVA. Jednak bywa i tak, że pomimo naszych starań na naszej skórze powstają czerwone, piekące lub swędzące oparzenia słoneczne. Te kilka naturalnych sposobów przyniesie ulgę naszej skórze.
-
Na oparzenia słoneczne stosuj okłady.
Skutkiem oparzenia jest stan zapalny skóry. W tym wypadku ulgę przyniosą okłady z:
- zimnej wody z kranu lub kostki lodu;
- octanu glinowego, przydatnego zwłaszcza przy silnym swędzeniu. Występuje on, np. w płynie Burowa, który można kupić w aptece;
- oczaru wirginijskiego, który posiada właściwości ściągające, przynosząc długotrwałą ulgę oraz działa przeciwzapalne.
-
Wykorzystaj produkty spożywcze, które złagodzą oparzenia słoneczne.
- Płatki owsiane. Zawiń w gazę suche płatki owsiane. Przelej je chłodną wodą. Po czym wyrzuć płatki owsiane i namaczaj okład w powstałej cieczy. Stosuj co 2 do 4 godzin.
- Odłuszczone mleko. Wymieszaj 1 szklankę mleka bez tłuszczu z 4 szklankami wody, a następnie dodaj kilka kostek lodu. Stosuj kompresy przez 15 do 20 minut; powtarzaj co 2 do 4 godzin.
- Skrobia kukurydziana. Dodaj do skrobi tyle wody aby powstała papka. Aplikuj bezpośrednio na oparzenia słoneczne.
- Sałata. Zagotuj w wodzie liście sałaty. Odcedź, ostudź i włóż tę wodę na kilka godzin do lodówki. Zamaczaj waciki w powstałej cieczy i delikatnie naciskaj lub wycieraj podrażnioną skórę. Nakładaj go na wszystkie poparzenia. Zmyj chłodnym prysznicem.
- Torebki herbaty. Jeśli spiekłeś sobie powieki, nałóż na nie torebki herbaty namoczone w zimnej wodzie, aby zmniejszyć obrzęk i pomóc złagodzić ból. Herbata posiada kwas taninowy, który łagodzi ból po oparzeniu słonecznym.
-
Przy oparzeniach słonecznych unikaj mydła.
Mydło może wysuszyć i podrażnić spaloną skórę. Dlatego nie powinno się kąpać w wodzie z mydłem oraz zrezygnować z płynów do kąpieli. Najlepiej brać chłodny prysznic lub kąpiel. Po czym delikatnie klepać skórę czystym ręcznikiem. Nie należy pocierać skóry, gdyż można bardziej ją podrażnić. Możesz również wziąć chłodną kąpiel z następującymi składnikami:
- Wlej 1 szklankę octu białego lub jabłkowego do wanny z zimną wodą. Ocet działa ściągająco i łagodzi ból po oparzeniach słonecznych.
- Soda oczyszczona. Hojnie posyp sodą do letniej kąpieli. Nie wycieraj się, pozwól aby woda wyschła na Tobie. Soda jest całkowicie pozbawiona toksyn i zmniejsza ból.
Hej, mam coś dla Ciebie...
Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik
"10 porad kulinarnych, które warto znać"
W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji
