Gdy mowa jest o olejkach eterycznych, zazwyczaj myśli się o nadawaniu zapachu pomieszczeniom, a rzadziej o tym, jak jeszcze je wykorzystać. Skutkuje to tym, że potencjał olejków jest niewykorzystany, podczas gdy mogą one pomagać, leczyć i przydać się w wielu zaskakujących sytuacjach.
Dodaj olejki do środków czyszczących
Olejki eteryczne potrafią wzmocnić naturalne środki czyszczące i sprawić, że działają skuteczniej. Wystarczy dolać do chemii gospodarczej, do pasty lub mleczka czyszczącego 4-5 kropli olejku cytrynowego, pomarańczowego albo grejpfrutowego, żeby efekty sprzątania były lepsze i pachnące.
Używaj olejków do mycia podłogi
Olejki eteryczne są w stanie również nadać lepszego połysku podłodze. Dodanie do wody, którą podłoga będzie myta olejku z drzewa herbacianego albo sandałowego sprawia, że podłoga jest lepiej zabezpieczona przed osiadaniem na niej kurzu i znacznie lepiej pachnie.
Świeży zapach w lodówce
W lodówce często nieprzyjemnie pachnie, taki los sprzętów, w których przechowywane jest różnorodne jedzenie. Zaleca się podczas jej mycia używanie wody z octem, ale dodatkowo dobrze jest dodać także odrobinę olejku z bergamotki bądź trawy cytrynowej. Pozostawi to w lodowce ładny zapach. Aby wzmocnić efekt warto włożyć do lodówki miseczkę z odrobiną wody z 3 kroplami wybranego olejku.
Olejek zapachowy do kosza na śmieci
Z kosza na śmieci często unosi się zapach, którego lepiej byłoby nie czuć. W pokonaniu go również przydadzą się olejki. Należy wymieszać 1 łyżeczkę sody z 3 kroplami olejki z geranium albo olejku cytrynowego, po czym wsypać mieszankę na dno kosza. Od tej pory brzydki zapach nie będzie już straszył po otwarciu szafki z koszem.
Olejek eteryczny jako odstraszacz owadów
Z pewnością jednym z najbardziej przydatnych możliwości wykorzystania olejków eterycznych jest odstraszanie nimi owadów, zarówno komarów, jak i os, pająków i innych insektów. W tym celu można pokropić futryny okien oraz drzwi, żeby będące na zewnątrz owady nie były chętne do wejścia do środka.
Jeśli chce się odstraszyć pająki – także wewnątrz mieszkania – wtedy dobrze sprawdzi się użycie olejku miętowego, którego bardzo nie lubią. Działa on równie skutecznie także na gryzonie, np. myszy.
Do kuchennych gąbek
Używanie gąbek kuchennych nie tylko niszczy je, ale sprawia że kiepsko pachną. Można tego uniknąć wkrapiając do nich olejek rozmarynowy bądź cytrynowy pomiędzy jednym użyciem a drugim. Będą odświeżone i nie będzie trzeba tak szybko ich wyrzucać.
Do odświeżania obuwia
Buty, w których chętnie chodzi się na co dzień, mogą z czasem mieć nieprzyjemny zapach, który przenosi się przy okazji na skarpetki. Aby tego uniknąć trzeba wkropić do butów po 1-2 krople olejku eterycznego z bazylii, lawendy, geranium, które zniwelują nieprzyjemny aromat.
Do usuwania zabrudzeń
Zdarzają się w domu zabrudzenia, które trudno usunąć, np., przyklejona guma do żucia, klej na meblach, wosk ze świeczek. Zamiast zeskrobywać i ryzykować stanem mebli i powstaniem na nich rys lepiej zdecydować się na wyczyszczenie ich olejkiem cytrynowym, który trzeba nanieść na ściereczkę i przemywać brudne miejsce