Strona Główna » Zdrowie » Profilaktyka » Pielęgnacja suchej skóry

Pielęgnacja suchej skóry

Jak radzić sobie z suchą skórą

Problem z suchą skórą ciała objawia się swędzeniem, szorstkością, łuszczy się jest nieprzyjemna w dotyku. Przyczyną tego są zdobycze cywilizacji: klimatyzacja, ogrzewanie, detergenty w proszkach do prania i w kosmetykach do mycia skutecznie niszczą powłokę lipidową skóry.

Warstwa lipidowa jest naturalną ochroną skóry przed grzybami i bakteriami. Chroni też przed nadmiernym uciekaniem wody. Warstwa lipidowa jest utworzona z tłuszczów produkowanych przez gruczoły łojowe.

Kiedy zostaniemy pozbawieni warstwy lipidowej nasza staje się drażliwa, sucha i łuszcząca. Co wtedy? Po pierwsze pić dużo wody aby uzupełnić jej braki w organizmie. Po drugie stosować przeznaczone do pielęgnacji suchej skóry.

z rozwagą

Paradoksalnie kąpiele wysuszają skórę. Gorąca z dodatkiem płynów do kąpieli sprawiają, że szybko pozbawimy się warstwy lipidowej. Zamiast płynów stosujmy więc olejki do kąpieli, które zapobiegają wysuszeniu skóry oraz natłuszczają. Również biorąc prysznic unikajmy silnie pieniących się detergentów. Lepiej zastąpić je oliwkami. Pamiętajmy, żeby po myciu nie trzeć ciała ręcznikiem a jedynie delikatnie osuszać ciało.

Czasami jednak stosowanie olejków i emulsji do mycia nie wystarcza. Trzeba chwycić za silniejszą broń – mocno nawilżające kremy do ciała. Najlepiej udać się do apteki i zakupić silnie nawilżający np. Elo-baza, Iwostin Sensitia. Dobre efekty dają również okłady z siemienia lnianego lub nacieranie przesuszonych miejsc olejem lnianym.

Zobacz także

Sposoby na odmłodzenie szyi

Odmładzanie szyi – domowe sposoby Szyja bywa pomijana podczas zabiegów pielęgnacyjnych, przez co szybciej się …