Skuteczne sposoby na kolkę u niemowlaka
Kolki u kilkumiesięcznych dzieci są normą. Niestety bolesną dla maluchów oraz męczące dla rodziców, którzy próbują załagodzić cierpienia dziecka. Dolegliwości związane są z wciąż rozwijającym się układem pokarmowym, który jeszcze nie działa tak sprawnie, jak u osoby dorosłej. Często podczas jedzenia, do jelit malucha dostaje się nadmiar powietrza, co powoduje nagłe bóle oraz skurcze. W takiej sytuacji, każdy rodzic powinien mieć na uwadze kilka skutecznych sposobów na złagodzenie bólu brzucha dziecka.
Ciepły okład na brzuszek
Noszenie dziecka w ramionach z pewnością zadziała uspokajająco, jednak nie załagodzi bólu. Znacznie lepiej sprawdzi się w tym ciepły okład położony na obolałym miejscu ciała, ponieważ ciepło działa rozkurczająco. Okład można wykonać na dwa sposoby.
Pierwszym jest wyprasowanie pieluszki tetrowej albo gazy jałowej, aby materiał był bardzo ciepły. Tak nagrzany materiał należy położyć na brzuchu malucha. Niezbędne jest tylko pilnowanie, żeby nie poparzyć skóry dziecka, która jest bardzo wrażliwa.
Drugi sposób to użycie termoforu. Należy nalać do niego ciepłą wodę, a następnie owinąć termofor ręcznikiem albo kocykiem, żeby nie poparzyć malucha. Dziecko ułożyć w pozycji embrionalnej, przyłożyć termofor w ręczniku do jego brzucha i czekać, aż zadziała. Pozycja embrionalna jest bardzo ważna, ponieważ uspokaja dziecko oraz ułatwia usunięcie gazów z przewodu pokarmowego.
Masaż brzuszka
Równie dobrze jak ciepłe okłady sprawdza się masaż brzucha niemowlaka. Można wykonywać go suchymi dłońmi lub nanieść na nie trochę oliwki dla dzieci.
Dziecko położyć na plecach, na dłoń nanieść trochę oliwki i rozgrzać ją lekko w palcach. Dłonie położyć na brzuchu maluszka, po czym rozpocząć masowanie go zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Masowanie najlepiej rozpocząć od okolicy pępka, stopniowo zataczając większe koła. Spokojny ruch, zakończony przytuleniem rozluźni napięte mięśnie jelit i ułatwi wydostanie się gazów. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to nie wykonywanie masażu tuż po jedzeniu, gdyż może to doprowadzić do wymiotów.
Sposób karmienia
Ważne jest zwrócenie uwagi na sposób karmienia. Dotyczy to nie tylko karmienia z butelki albo kaszkami, lecz również karmienia piersią. Zdarza się, że podczas posiłku dziecko nie jest odpowiednio ułożone albo źle trzyma matczyną pierś i poza mlekiem do jego brzucha dostaje się mnóstwo powietrza. To ono powoduje kolki oraz ogólny dyskomfort.
Dobrze jest zwrócić uwagę na sposób jedzenia dziecka, sposób trzymania piersi oraz ułożenie ciała, jak również pamiętać, że po każdym posiłku dziecku powinno się odbić. W przeciwnym razie ból brzucha pojawi się na pewno.
Ziółka na bóle brzucha
Lekiem na kolkę są również zioła i kropelki. Najlepszym ziołem jest znany koper włoski. Herbata z niego działa rozkurczająco oraz wiatropędnie, dlatego mając małe dziecko, niezbędne jest posiadanie paczki herbatki w szafce.
Napar należy parzyć według przepisu na opakowaniu. Można go stosować zarówno profilaktycznie, podając maluchowi po każdym posiłku, jak również doraźnie, kiedy kolka już się zaczęło. Karmiące mamy także mogą go stosować i wypijać 1 szklankę herbatki z kopru tuż po śniadaniu. Pozytywne właściwości zioła znajdą się w matczynym mleku i ułatwią dziecku trawienie.
W aptekach można dostać również inne herbaty ziołowe oraz kropelki, a przy ich podawaniu nie należy przekraczać zalecanej dawki.