Strona Główna » Zdrowie » Inne - Zdrowie » Jak uchronić się przed kleszczami?

Jak uchronić się przed kleszczami?

Kleszcze to bardzo żarłoczne zwierzęta. Samica kleszcza podczas posiłku potrafi zwiększyć 200-krotnie swój rozmiar. Chociaż niewielkie, potrafią być bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą groźne choroby m.in boreliozę. Chcąc ochronić się przed kleszczami musimy dowiedzieć się o nich nieco więcej.

  • Nieprawdą jest, że kleszcze atakują tylko w lasach lub terenach wiejskich. Coraz więcej notuje się występowań kleszczy w mieście – w parkach, ogródkach działkowych, placach zabaw. Wystarczy trochę gęstej roślinności i wilgoci, by kleszcz miał dobre warunki do oczekiwania na atak.
  • Kleszcze w oczekiwaniu na ofiarę spędzają czas na liściach drzew, źdźbłach traw.
  • Kleszcze rozpoznają ofiarę na podstawie zapachu.
  • Kleszcze nie wbijają się w losowe miejsce na naszym ciele. Podróżują po ciele tak długo, aż trafią na delikatną skórę. Dlatego też często można znaleźć kleszcze za uszami, pod pachami, w pachwinach, pępku itd.
  • Kleszcze mogą przenosić niebezpieczne choroby: kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu istnieje szczepionka na tyle bezpieczna, że można ją stosować u , które ukończyły rok życia.
  • Po powrocie ze spaceru po lesie należy sprawdzić czy po naszym ciele nie spaceruje lub już nie wbił się kleszcz.

A co jak jeśli w naszym ciele wbije się kleszcz?

Jak usunąć kleszcza?

Popularna metoda smarowania kleszcza czymś tłustym nie powinna być stosowana. Tak potraktowany kleszcz będzie wyrzucał z siebie większe ilości śliny narażając nas na zakażenie przenoszonymi przez niego chorobami.

Usunąć kleszcza należy korzystając z pęsety. Pęsetą chwytamy kleszcza jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem wyciągamy go. Jeśli zabieg wykonaliśmy prawidłowo w naszej skórze nie powinien zostać aparat gębowy kleszcza, a sam kleszcz powinien ruszać kończynami. Kleszcza należy się pozbyć, ponieważ będzie próbował znaleźć nowego żywiciela i może nas ponownie zaatakować.

Miejsce należy obserwować czy nie pojawiają się , , rumień, opuchlizna. Jeśli zaobserwujesz takie zmiany należy natychmiast udać się do lekarza. Inne niepokające objawy, które możemy u siebie zauważyć to osłabienie, nudności, bóle mięśni czy stany grypopodobne.

Zobacz także

dieta-paleo

Wady i zalety diety Paleo

FacebookTwitterGoogle+Pinterest Co roku inna dieta dominuje na portalach internetowych i w gazetach. Kolejna dieta, która …

Pin It on Pinterest

Share This

Udostępnij znajomym...

Jeśli ten artykuł Ci się spodobał to udostępnij go znajomym